Jak vybrat zahradní udírnu

Že jsme my Češi přeborníci v grilování a uzení masa, o tom není třeba pochybovat. Mít na zahradě alespoň malou udírnu je sen nejednoho masomila. Není nad to pohostit své přátele „domácím“ uzeným šrůtkem či nepřekonatelnou rybou připravenou ve vlastní udírně.

O výběru té nejlepší venkovní udírny jsme mezi sebou schopni vést nekonečné diskuse, aniž se většinou dozvíme, který model vyhrává: tradiční zděná udírna, dřevěná udírna či snad ta moderní elektrická?

Jak vybrat vhodnou udírnu? Každému vyhovuje jiné řešení. Proto jsme pro vás připravili stručného průvodce, který vám usnadní rozhodování. Nutno podotknout, že každý typ udírny má své pro i proti. Vždy tak primárně záleží hlavně na tom, co přesně od své domácí udírny očekáváte.

Stavbu udírny svépomocí přenechte kutilům

Dříve bylo naprosto běžné stavět zahradní udírnu svépomocí. Typická venkovní udírna z bílých cihel dělala ozdobu nejedné zahradě či velké terase. Pro vášnivého kutila jistě není stavba udírny žádný problém, ale co když vám cihly, malta ani dřevo absolutně nic neříkají nebo na stavbu nemáte pořádné vybavení a čas? Jednoduše si pořiďte udírnu již kompletní.

dřevěná zahradní udírna-výběr

Vybírat lze z mnoha variant. Od skladných a lehkých přenosných udíren (např. udírny pro rybáře) přes klasické pevné zahradní udírny s krbem až po moderní elektrické udírny. Abyste zvolili vhodný typ a také správnou velikost udírny, zodpovězte si před nákupem tyto zásadní otázky:

  • Budu chtít přenosnou udírnu nebo bude mít udírna své pevné místo?
  • Co budu udit, kolik toho budu udit, jak velkou udírnu potřebuji?
  • Kolik místa na udírnu mám?
  • Cena – kolik hodlám do udírny investovat?
  • Chci mít udírnu s grilovacím roštem a dalšími funkcemi?
  • Dávám přednost tradičním metodám uzení nebo se mi líbí moderní a pohodlná řešení?
  • Je pro mě důležitý design udírny nebo jde hlavně o funkčnost?

Základní pojmy aneb z čeho se skládá udírna

Jakmile začnete blíže studovat informace týkající se konkrétních typů udíren, budete se opakovaně setkávat s pojmy

  • topeniště,
  • kouřovod,
  • udicí komora
  • a komín.

Jsou to totiž základní prvky každé udírny, ale mohou se od sebe lišit svým provedením. Při samotném uzení pak budete potřebovat ještě teploměr do udírny a háčky do udírny na pověšení surovin.

1) Topeniště k udírně (neboli ohniště)

je buď přímou součástí udírny (umístěno vespod udírny) nebo může být samostatné, situované mimo udírnu, kdy je kouř do udírny přiváděn také samostatným kouřovodem. Součástí ohniště je rošt, na kterém hoří palivo (tvrdé dřevo, dřevěná drť či piliny), případně ještě vysunovací popelník, kam odpadává popel. U elektrických udíren je klasické topeniště nahrazeno topnou spirálou (viz níže).

Venkovní udírny s integrovaným topeništěm zaberou méně místa. Což je výhoda, pokud na udírnu a topeniště k udírně nemáte doma moc prostoru. Nevýhodou tohoto řešení může být horší regulace teploty kouře, a to zvláště v případě, že budete chtít udit tzv. studeným kouřem. Dále je potřeba hlídat si intenzitu ohně, aby oheň nepřeskočil až do udírny.

V případě odděleného topeniště vás takové problémy nepotkají. Kouřovod k topeništi je dostatečně dlouhý, dá se tak regulovat množství i teplota kouře a snáze např. docílíte nižších teplot potřebných pro uzení studeným kouřem. Navíc nehrozí, že oheň z topeniště přeskočí až na maso do udírny. Udírna se samostatným topeništěm má také mnohem lepší tah. Z tohoto pohledu je tedy oddělené topeniště k udírně šikovnějším řešením než topeniště integrované.

koupit zahradní udírnu tohos

2) Kouřovod

spojuje topeniště udírny a udicí komoru. Udává se, že ideální délka kouřovodu by měla být cca 2 metry a sklon kouřovodu kolem 5 % až 10 %, aby docházelo ke správnému proudění kouře do udicí komory.

3) Udicí komora (udicí skříň)

je základem všeho dění. Právě zde dostává maso a klobásky tu správnou, neodolatelnou chuť a vůni. K udicí skříni patří také tyč na maso umístěná v horní části komory, a háčky do udírny, na které maso pověsíte.

Velikost udicí komory volte podle toho, jak velké množství surovin budete zpracovávat. Většina středních udíren bez potíží pojme 10 až 20 kg masa. Pokud víte, že budete udit velké kusy masa či dlouhé ryby (např. úhoře), vyberte si udírnu s úměrně vysokou udicí skříní, abyste zde mohli všechny suroviny hezky zavěsit, a to dostatečně vysoko nad ohniště (platí hlavně v případě udírny na dřevo s integrovaným topeništěm).

udící komora

Každá udírna by měla být vybavena také teploměrem, abyste měli přehled o aktuální teplotě uvnitř udírny. Teploměr do udírny je buď automatickou součástí udicí skříně, nebo se dá přikoupit zvlášť.

4) Komín udírny


odvádí kouř z udicí komory ven. Komín by měl být zakončen ovladatelnou záklopkou, abyste mohli lépe regulovat tah kouře. Nejčastěji se na místě komína na udírně setkáte s obyčejnou rourou, ale můžete si pořídit i speciální komínový vývod určený pro udírny.

Mobilní udírna vs. nepřenosná udírna a její velikost

Otázku, zda investovat peníze a čas do velké, nepřenosné udírny, nebo bude stačit jen levnější a kompaktnější udírna přenosná, je dobré rozlousknout už na počátku výběru.

Velikost udírny

Zvažte, jak velkou udírnu vůbec budete potřebovat. Pořídit se dají jak malé udírny na pár kil masa, tak veliké zahradní udírny s kapacitou na desítky kilogramů surovin. Pokud víte, že několikrát za rok vyudíte pár kousků masa či klobás pro nejbližší rodinu, nemá cenu vynakládat peníze za velkokapacitní udírnu, která pojme až 30 kg masa, a hlavně pak takovou udírnu vytápět.

Přenosné neboli mobilní udírny

jsou vhodné pro každého, kdo chce mít možnost připravit si lahodné masíčko nejen doma, ale třeba i na chatě či chalupě, a v případě potřeby si sem udírnu kdykoli přemístit. Mobilní udírny jsou menší, zato lehké a relativně skladné. Počítejte ale s tím, že udicí komora takové přenosné udírny bude docela malá, pojme cca 5 kg surovin a hodí se tak pro přípravu jídla pro menší počet osob.

Oblíbenou variantou mobilních udíren bývají např. i malé přenosné udírny na ryby (nejen pro rybáře), stolní udírny či teleskopické udírny, které lze použít i na balkoně. Pojmou sice malé množství surovin, zato si můžete vyudit čerstvě chycenou rybu přímo na břehu rybníka.

Přenosné udírny jsou vhodné spíše pro občasné použití nebo pro ty, kdo s tímto „uzenářským“ koníčkem teprve začínají. Praví fajnšmekři uzeného masa však tyto modely zřejmě úplně nedocení, protože ačkoli jsou přenosné udírny velmi praktické, zpravidla nedosahují takových kvalit, co se zpracování a vůně vyuzeného masa týče, a nemají takové technologické možnosti jako např. velké zahradní udírny na dřevo nebo moderní digitální elektrické udírny.

Pevné – nepřenosné udírny

zná většina z nás jako klasickou zděnou udírnu z cihel, případně jako bytelnou dřevěnou udírnu, ve které se topí dřevem.  Nepřenosné udírny patří mezi klasiku, některé v sobě navíc spojují i více funkcí, tedy kromě svislého uzení nabízí např. i možnost grilování nebo pečení na roštu, a hlavně jsou velké. Pojmou větší množství surovin, klidně zde můžete udit současně 10 až 30 kg masa či ryb.

Pro takovou venkovní udírnu je každopádně třeba mít v zahradě či na terase dostatek místa a také je většinou třeba počítat s vyšší pořizovací cenou než u malé udírny přenosné.

zděná udírna

Izolované udírny pro celoroční uzení

Chcete udit pravidelně a po celý rok bez ohledu na okolní teplotu? Potom určitě zvažte koupi udírny izolované. Standardní udírny jsou většinou jednoplášťové – bez izolační vrstvy – a hodí se jen pro sezónní použití od jara do podzimu. Jestliže nastane zima a teploty klesnou k nule, nebude vám už klasická udírna sloužit, jak má.

Izolované udírny jsou buď dvouplášťové nebo jsou opatřeny určitou vrstvou izolace, která zabezpečí zachování konstantní teploty uvnitř udírny. Takovou udírnu už lze využít i v zimním období.

Druhy udíren podle materiálu

Cihly, dřevo, plech či ocel? Který materiál je pro udírnu nejlepší a z jaké udírny bude maso nejlépe chutnat? Z udírny zděné, dřevěné nebo snad plechové?

Co se volby materiálu týče, zase záleží na osobních preferencích a také na vašich možnostech. Někdo nedá dopustit na dřevěnou udírnu garantující autentickou chuť vyuzeného masa, druhý zas raději zvolí téměř bezúdržbovou udírnu plechovou. Jaké jsou plusy a minusy jednotlivých řešení?

Zděná udírna

Zděné udírny bývají nejčastěji součástí jakéhosi komplexu otevřeného krbu a nad ním postavenou udicí komorou. Zděná udírna z bílých či klasických červených cihel se bude dobře vyjímat např. jako součást zahradního altánu či pergoly, ale klidně může stát i samostatně a tvořit stylový architektonický prvek vaší zahrady. Když je dobře postavena, vypadá velmi hezky, obzvlášť na větší zahradě či terase.

Výhodou zděných udíren je bytelnost, trvanlivost a takřka celoroční využití. Cihla je zkrátka cihla, odolá velkému žáru, mrazu i dešti. Díky tomu je cihlová udírna takřka bezúdržbová. Zděná udírna se sice déle roztápí, ale zase dobře akumuluje teplo a nahřáté cihly sálají teplo ještě dlouho po vyhasnutí honě.

Určitou nevýhodou ale může být někoho masivnost celé stavby a také nemožnost udírnu jen tak přemístit jinam. Tato udírna přece jen zabere víc prostoru a její stavbu je vždy potřeba dopředu dobře promyslet. Zděná udírna na zahradu není vhodnou alternativou pro ty, co hledají rychlé a snadné řešení.

zahradní udírna

Udírnu z cihel si buď musíte postavit sami, nebo si ji necháte vystavět šikovným odborníkem. Určitě není dobré pustit se do stavby zděné zahradní udírny jen tak, bez jakýchkoli znalostí či zkušeností. Vyzděná udírna musí technicky splňovat určité parametry, aby fungovala, jak má, a správně „táhla“. Zkrátka, musíte ji postavit dobře.

Dřevěná udírna

Dřevěné udírny soutěží v oblíbenosti s udírnami zděnými a patří mezi tradiční udírny. Dřevo je nesmrtelný materiál, který nikdy nevyjde z módy, a tak i dřevěná udírna bude perfektně dotvářet celkový vzhled vaší terasy nebo zahrady.

Nadšenci do uzení nedají na zahradní dřevěné udírny dopustit a neodradí je ani fakt, že dřevěná udírna potřebuje oproti plechové či zděné pravidelnou údržbu. Ovšem maso či ryba připravená v dřevěné udírně má právě díky dřevu vskutku jedinečnou chuť, které v žádné jiné moderní udírně nedocílíte.

koupit zahradní udírnu tohos

Pokud si pořídíte dřevěnou udírnu s izolací, můžete ji klidně používat celoročně. Smrkové desky, ze kterých je udírna nejčastěji vyrobena, je ale čas od času potřeba ošetřit před povětrnostními vlivy. Při pravidelné péči vám ale dřevěná udírna vydrží roky. Jen je potřeba být obezřetný např. při uzení horkým kouřem při vysokých teplotách, aby vám při nesprávném postupu uzení dřevěná udírna nezačala hořet.

Výborná zpráva pro toho, kdo nemá čas, chuť či zručnost stavět dřevěnou udírnu sám, je možnost koupit dřevěnou udírnu již hotovou, doma ji jen jednoduše složíte z připravených dílů. Mezi populární dřevěné udírny patří např. české zahradní udírny tradiční značky TOHOS.

Pořídit si můžete jen samostatnou dřevěnou udicí komoru nebo přímo celý komplet, tj. dřevěnou udírnu s topeništěm. Nutno dodat, že ze dřeva je samozřejmě vždy pouze samotná udicí skříň. Topeniště a kouřovod jsou vždy plechové – nehořlavé.

udírna tohos

Plechová udírna

Udírny z plechu zaujmou každého, kdo hledá bezúdržbové a jednoduché řešení své venkovní udírny. Mohou mít menší rozměry než udírny zděné či dřevěné, přesto nabízí dostatečně prostornou udicí šachtu.

Ovšem není plech jako plech, pokud vsadíte na udírny z oceli s nerezovou úpravou, koupíte si domů sice těžký a finančně celkem i nákladný kousek, zato máte garanci velmi dlouhé životnosti a naprosté zdravotní nezávadnosti.

O něco levnější variantou jsou pak plechové udírny vyrobené z lehčího a levnějšího pozinkovaného plechu. Ty vám však nemusí vydržet tolik, co udírny ocelové. Před prvním použitím se také doporučuje tento typ plechové udírny nejprve „vypálit“ na prázdno.

I u plechových udíren lze vybrat variantu udírny s izolací. Pokud hodláte udit často a také v zimě, bude to lepší volba. Izolovanou udírnu totiž můžete využívat i v období, kdy teploty padají k nule.

Druhy udíren dle způsobu vytápění a dalších nabízených funkcí

Že je uzení proces, jehož základem je teplo, které společně s kouřem zajistí tuto specifickou tepelnou úpravu masa, není třeba rozvádět. Při výběru zahradní udírny je však třeba zvážit, zda zůstaneme u klasického vytápění udírny dřevem – pořídíme si udírnu na dřevo –, nebo zda zvolíme modernější a pohodlnější způsob vytápění – udírnu na elektřinu či plyn.

Udírny na dřevo

Zahradní udírny na dřevo možná svým uživatelům nepřináší tolik pohodlí. Na druhou stranu tomuto základnímu způsobu vytápění nelze upřít jisté romantické kouzlo. Praskavý zvuk i typickou vůni hořícího dřeva jen tak něco nepřekoná. Mnozí si pořídí udírnu na dřevo už jen z tohoto důvodu, že mají rádi tradice a romantiku.

Pokud se rozhodnete pro klasickou udírnu na dřevo, počítejte s tím, že bude potřeba nejen mít v zásobě dostatek kvalitního, tvrdého dřeva na uzení, rozdělat a udržovat oheň, ale také hlídat a ručně ovlivňovat teplotu vzduchu v udírně pomocí větrání a různých vzduchových klapek. Místo dřeva se dá k vytápění použít i dřevěná drť či dřevěné piliny.

Hledáte-li komfortnější řešení, možná vám budou víc vyhovovat moderní udírny elektrické nebo plynové.

udírny na dřevo

Elektrické udírny

Většina moderních udíren má automaticky zabudováno elektrické vytápění ve formě topné spirály.  Topná spirála se postará o vznik tepla i kouře. Respektive kouř v udírně vzniká díky externímu generátoru kouře. Může to být např. miska, do které vložíte navlhčenou dřevěnou drť, piliny nebo jiné topivo a topná spirála tuto misku s náplní zahřívá, čímž vzniká požadovaný kouř.

Výhodou elektrického vytápění je možnost efektivní regulace teploty uzení. Jednoduše nastavujete teplotu vytápění i intenzitu kouře. Zároveň se jedná o relativně ekonomický způsob vytápění, protože celý proces uzení je relativně krátký. Chuť i vůně uzeného pokrmu by měla být srovnatelná s masem vyuzeným v klasické udírně. Mnozí zkušení odborníci v uzení masa ale budou tento fakt rozporovat.

Vyšším stupněm elektrických udíren jsou potom digitální udírny, které už skutečně celý proces uzení zajistí a ohlídají za vás, neboť jsou plně automatizované a ohlídají si i dávkování dřevěné drtě a kouře. Na digitálním displeji si nastavíte požadované parametry uzení (teplotu, čas apod.) a pak už jen čekáte na výsledek.

Uzení a grilování v digitální udírně se považuje za nejzdravější variantu uzení masa. Mnohým zde ovšem může chybět opět ta typická chuť a vůně masa uzeného pořádným kouřem, kterých zkrátka v digitální udírně nedocílíte.

Multifunkční udírny

Jestliže patříte mezi skutečné milovníky grilovaného i uzeného masa, ryb a sýrů a víte, že nechcete zůstat u „pouhého“ uzení, stojí za zvážení koupit si rovnou udírnu multifunkční. Taková udírna disponuje jak klasickým grilem, tak udicí komorou. Jakmile udírnu vytopíte, můžete v ní grilovat i udit zároveň.

Multifunkční udírny mohou být opět klasicky na dřevo (rozděláváte oheň), piliny, brikety či na elektřinu, kdy je vytápění zajištěno zmíněnou topnou spirálou.

koupit zahradní udírnu tohos

Dřevěná udírna vs. elektrická udírna

Pokud nehodláte stavět zděnou udírnu, pravděpodobně se tedy nakonec budete rozhodovat mezi klasickou dřevěnou udírnou a modernější plechovou elektrickou udírnou. Je tedy lepší dřevěná udírna nebo elektrická? Jak si oba druhy udíren stojí ve vzájemném porovnání?

Dřevěná udírna

Nejeden vášnivý zastánce tradičního uzení masa vám řekne, že dřevěná udírna je zkrátka to nejlepší, co existuje, a že dřevěnou udírnu žádná moderna na elektřinu či plyn rozhodně nepřekoná. Je to právě dřevo, které dodává uzeným pokrmům tu typickou vůni.

Tento typ udírny se hodí zejména pro tradiční, tzv. pomalé uzení. Žádné uspěchané rychlouzení. Dřevěná udírna tedy není nic pro netrpělivé. Dřevěná udírna najde zastánce u všech, kteří berou uzení nejen jako jednu z variant přípravy masa, ale uzení samotné je pro ně oblíbeným rituálem a koníčkem zároveň.

Co oceníte:

  • Autentickou chuť vyuzených pokrmů.
  • Topení klasickými dřevěnými poleny.
  • Lze regulovat intenzitu kouře dle svých potřeb (ručně).
  • Pojme velké množství surovin.
  • Příznivá pořizovací cena od 7 až 8 tis. Kč za kompletní udírnu i s topeništěm.

Co může vadit:

  • Větší nároky na prostor – topeniště a kouřovod jsou samostatné, umístěny mimo udicí komoru.
  • Uzení v dřevěné udírně vyžaduje trochu cviku, zkušenosti, času i pozornosti.
  • Nutno ručně regulovat kouř.
  • Na průběh uzení je potřeba průběžně dohlížet.
  • Riziko vznícení udírny při chybném způsobu uzení.

Plechová elektrická udírna

V poslední době se můžeme čím dál častěji setkat s různými modely elektrických udíren. Jedná se o moderní a technologicky vyspělé řešení, které si získá sympatie u všech milovníků masových pokrmů, kteří dají přednost pohodlnějšímu, ačkoli méně tradičnímu způsobu uzení.

Elektrické udírny totiž nevyžadují tolik pozornosti a trpělivosti jako udírny dřevěné. Jejich obsluha je naprosto pohodlná a jednoduchá. Jak už jsme si zmínili výše, elektrickou udírna je nejčastěji vyrobena z nerezové oceli či pozinkovaného plechu a udicí komoru vyhřívá topná spirála. U současných domácích elektrických udíren už bývá jejich součástí i generátor potřebného kouře, který má dodat pokrmu chuť podobnou jako při uzení v udírně na dřevo.

Na elektrické udírně si jen v podstatě nastavíte čas a teplotu uzení a pak už jen čekáte na výsledek. Nemusíte nic hlídat, kontrolovat či se bát, že vám udírna při špatné manipulaci vzplane.

Zastánci tradiční přípravy masa v dřevěné udírně vám ale přes to všechno budou tvrdit, že maso vyuzené v elektrické udírně stejně nebude mít nikdy tu správnou chuť. A navíc že se takto připravujete o ten pravý zážitek z celého procesu uzení. To je možné.

Ale pokud si chcete vlastnoručně uzeným masem či domácími klobáskami jen čas od času zpestřit rodinnou oslavu a uzení není vyloženě váš největší koníček, se kterým byste chtěli trávit hodiny času, nemusí být elektrická udírna vůbec špatnou volbou.

Co oceníte:

  • Prostorově menší a nezaberou příliš místa, protože topeniště je součástí udírny.
  • Lze je pořídit i jako mobilní (přenosné) udírny, např. malé udírny na ryby.
  • Jednoduché a komfortní ovládání vhodné i pro ty, co s uzením začínají.
  • Proces uzení nemusíte hlídat.
  • Teplota uzení se dá přesně regulovat.
  • Díky plechovému (ocelovému) plášti komory nehrozí vznícení udírny.

Co může vadit:

  • Neobejdete se přístupu k elektrické zásuvce, takže v přírodě mimo civilizaci ji použijete jen obtížně.
  • Pokrmy nezískají tu pravou, autentickou chuť jako z dřevěné udírny.
  • Standardní plechová komora v zahradě neudělá takovou „parádu“ jako dřevěná udírna.
  • Vyšší cena. Některé základní modely jsou sice cenově srovnatelné s dřevěnými udírnami, ale lépe vybavené či digitální elektrické udírny jsou již mnohem dražší, počítejte s částkou od 15 000 Kč výš.

Náš TIP na dřevěnou udírnu

Nejlepší dřevěná udírna roku 2019 – dřevěná udírna TOHOS od firmy Rulyt

Líbí se vám tradiční dřevěné udírny, ale stavět si vlastní rozhodně nehodláte? Dřevěná udírna TOHOS se bude nejen výborně vyjímat na vaší zahradě, ale zároveň v ní vyudíte lahodné maso, klobásky, ryby, drůbež i sýry.

Značka TOHOS navíc patří k tradičním českým značkám, která má s výrobou dřevěných udíren mnohaleté zkušenosti. Máte tak jistotu, že nekupujete zajíce v pytli, ale poctivou, funkční dřevěnou udírnu. Dřevěné udírny TOHOS jsou vyrobeny z kvalitních, bezmála 2 cm silných smrkových palubek.

Pořídit se dá buď pouze samostatná dřevěná udicí skříň či přímo kompletní dřevěná udírna s topeništěm i kouřovodem. Udírnu obdržíte v demontovaném stavu a podle návodu pak doma už jen jednoduše složíte. Aby byl design vaší zahradní udírny perfektní, je ideální celé topeniště i s kouřovodem ještě obezdít či jinak esteticky zapravit s tím, že si samozřejmě necháte dostatečný přístup k topeništi na rozdělání ohně.

udírna tohos od rulytu

V dřevěné udírně TOHOS pohodlně zpracujete 15 až 30 kg surovin (dle zvolené velikosti udírny). Topit je nejlepší tvrdým dřevem bez kůry.

A cena je rovněž více než příznivá. Malá udírna bez topeniště se dá pořídit už za necelých 5 000 Kč, kompletní dřevěná udírna s topeništěm za bezmála 8 000 Kč.

Dřevěnou udírnu značky TOHOS zakoupíte přímo u nás v Rulytu.

Při koupi udírny nezapomeňte ani na důležité doplňky, jako jsou speciální teploměry do udírny a nerezové háčky do udírny. Tyto doplňky se již nacházejí přímo v setu udírny s topeništěm.

A jak vlastně správně udit?

Odborníci se shodují na třech základních variantách uzení, které se liší teplotou a časem uzení. Čím déle se maso udí, tím trvanlivější charakter získává. Sami si určitě brzy najdete cestu, která vám bude nejvíc vyhovovat, s o hledem na typ zpracovávaného produktu.

Uzení studeným kouřem – teplota mezi 20 až 30 °C, doba uzení je delší, trvá jeden až tři dny. Uzení studeným kouřem je ideální, pokud chcete získat produkt s dlouhou trvanlivostí – touto cestou se udí tvrdé salámy, klobásy i celé šrůtky masa.

Uzení teplým kouřem – teplota asi mezi 50 až 60 °C, doba uzení zabere max. jeden den. Záleží na typu uzeného masa. Klobásám bude stačit maximálně 10 hodin, velké kusy masa můžete udit až 24 hodin. Uzení teplým kouřem se doporučuje např. při uzení slaniny, masa, klobás či v případě tzv. přeuzování výrobků, které jste např. koupili v obchodě a chcete jim dodat tu správnou chuť. Doporučuje se u surovin, kdy nevyžadujete extrémně dlouhou trvanlivost a víte, že je zkonzumujete během pár dnů.

Uzení horkým kouřem – teplota od 60 do 100 °C. Jedná se o krátké, a tedy i rychlé uzení, které trvá jen několik hodin (zpravidla kolem 2 hodin). Takto vyuzené maso je dobré spotřebovat co nejdříve, nehodí se na dlouhé skladování. Uzení horkým kouřem není vhodné pro klobásy ani salámy ve střívku, neboť to by horkem prasklo a všechna šťáva by z masa vytekla ven.

Dřevo také rozhoduje

Pokud zvolíte klasickou udírnu na dřevo, nezapomeňte ani na kvalitní a zdravé tvrdé dřevo zbavené kůry. Výběr toho správného dřeva na uzení může být věda. Určitě nelze do topeniště hodit jen tak ledasco, jinak si můžete o podařeném výsledku leda nechat zdát.

V udírnách na dřevo se nejvíce doporučuje požívat dřevo bukové, případně dřevo jiných listnatých, případně i ovocných stromů. Naopak vůbec se nehodí dřevo jehličnanů, které obsahuje velké množství pryskyřice. Důležité je, abyste vždy používali dřevo zbavené kůry. Jinak byste mohli ve výsledku docílit nepříjemné a nechtěné nahořklé příchutě a celé uzení by přišlo vniveč.

Ať už si nakonec vyberete venkovní udírnu dřevěnou či ocelovou, nebo zcela přehodnotíte plány a udírnu si nakonec pěkně „postaru“ krok za krokem vyzdíte, určitě si s ní užijete mnoho úspěšných sezón strávených uzením a grilováním s rodinou a přáteli. Dobrou chuť!

Autor článku: Rulyt.cz

koupit zahradní udírnu tohos