Jak vybrat trekingové hole
Trekingové hole jsou ideálními pomocníky pro pohyb v terénu. Jaké benefity přináší chůze s nimi a jak si vybrat ty správné?
Hlavní výhody používání trekingových holí
Používání trekingových holí napomáhá k získání správného rytmu chůze, což zajišťuje i optimální dýchání. Dále dodává stabilitu a snižuje namáhání kolenních a kyčelních kloubů. Hole pro komfortní pohyb najdete pod značkami Truly, Sulov a Calter.
Vyšší stabilitu oceníte hlavně v komplikovanějším terénu a v případě, že nesete těžké zavazadlo, například batoh. Stejně tak pro používání trekingových holí platí, že vás zrychlí. Princip je podobný jako u lyžařských holí. Ti, kteří si oblíbili delší pobyty v přírodě také uvítají, že v případě potřeby vám hole dokonce v terénu mohou nahradit i stanové tyče.
Podle čeho vybrat správné trekingové hole
Hlavním rozlišovacím kritériem by měl být účel využití. Na trhu tak můžeme vymezit dvě kategorie, a to hole na treking a hole na nordic walking . Zaměňovat bychom je neměli. Proč?
Jaký je rozdíl mezi trekingovými holemi a holemi na nordic walking:
Trekingové hole
Klasické trekingové hole se vyznačují poutkem ve tvaru smyčky. Podobné najdete i u holí na sjezdové lyžování. Jejich druhým typickým rysem je tupý konec. Ve srovnání s holemi na nordic walking jsou také znatelně těžší i silnější a mají i mohutnější rukojeť.
Poutko dovoluje dostačující zapření se a brání vyklouznutí. Tupý hrot se nezapichuje do podkladu, proto nemůžete trekingové hole použít k nordic walking a opačně. Tento typ holí se hodí na hory nebo na výlety do přírody. Treking obvykle vyžaduje pomalejší tempo a vzpřímenou chůzi. Širokou škálu produktů nabízejí značky Truly, Sulov, Calter.
Hole na nordic walking
Druhý typ holí má naopak poutko ve tvaru rukavice. Díky tomu vám nehrozí, že při povolení sevření prstů za tělem vám hole vyklouznou z ruky. Snadno se uchopují i pouští. Jsou odlišné pro pravou i levou ruku.
Hole na nordic walking se hodí spíše do nenáročného terénu, ale umožňují i rychlejší chůzi nebo běh. Jejich hrot je naopak ostrý, což vám umožní se při rychlém pohybu lépe „odpíchnout“. Vyroben je odolného materiálu v podobě tvrzeného kovu. Během dynamické chůze poskytují tyto hole velmi dobrou oporu a stabilitu.
Rozdělení trekingových holí
Klasické trekingové hole se dělí na dvě kategorie:
Hole pevné
Pevné hole jsou zpravidla ty, které jsou určeny na nordic walking . Jak již bylo uvedeno, tato aktivita se provozuje hlavně v rovinatém nebo mírně členitém terénu a na takový typ procházek jsou pevné hole ideální. Ocení je ti též uživatelé, kteří neplánují absolvovat příliš dlouhé trasy.
Pevné se nazývají proto, že jsou vyrobeny z jediného kusu materiálu. Tyto hole jsou stabilní a odolné. Jejich výška je přizpůsobená výšce postavy. Jsou sice lehké, avšak také hůře skladné.
Hole teleskopické
Klasické trekingové hole bývají vesměs řešeny jako teleskopické, což dokazuje také rozmanitá nabídka pod značkou Truly, Sulov, Calter .. To znamená, že jsou vyrobeny z několika kusů a lze je tedy délkově nastavit, může je proto používat více lidí najednou. Tuto vlastnost využijete například v rodině.
Široká využitelnost je bezesporu výhodou, avšak celý mechanismus má i nevýhodu. V čase se totiž do jisté míry vždy opotřebuje a ztratí svou pevnost. V krajním případě se tak hůl může i rozlomit.
Konstrukce holí
Trekové hole skládací lze dále rozdělit též podle konstrukce. Setkáte se s trojicí možných řešení, a to:
- dvoudílné
- trojdílné
- Z-konstrukce
Dvoudílné trekové hole
Tento typ mívají ve své výbavě ti, kteří absolvují skialpové túry. Co se vlastností týče, jsou tužší a hodí se tak pro vyšší zatížení. Nevýhodou holí je jejich menší skladnost, prakticky se, jak už vyplývá z jejich názvu, skládají ze dvou kusů.
Trojdílné trekové hole
Trojdílné hole jsou běžně uplatnitelné pro turistiku, stejné provedení však často využívají i skialpinisté. Vhodné jsou pro použití na delší vzdálenosti i na chůzi bez jakékoli zátěže. Jsou už poměrně kompaktní, jsou o něco těžší, neboť mají skládací/aretační mechanismus, který je váhově znevýhodňuje. Toto provedení segmentů (tedy konstrukce hole) je na trhu vůbec nejčastější. Ty pravé si zaručeně vyberete pod značkou Sulov .
Z-konstrukce
Skládací Z konstrukce je oblíbená zejména pro svou maximální skladnost. Používá se u modelů běžeckých a turistických.
Dále je možné hole rozlišovat na další dva typy:
Hole odpružené
Odpružené hole jsou vybaveny tzv. systémem Antishock. To znamená, že disponují schopností poměrně efektivně tlumit nárazy. To je vysoce šetrné vůči vašim kloubům. Doporučit toto řešení lze hlavně těm uživatelům, kteří trpí bolestí loktů a paží.
Nevýhodou může být však to, že trekingové hole s Antishock systémem jsou méně stabilní, a to právě kvůli tomu, že lehce při kontaktu s povrchem pruží. Tento typ holí je více univerzální, ale jeho další nevýhodou je i vyšší pořizovací cena. Nejen pro ně vyberete trekové hole se značkou Truly, Sulov, Calter
Hole neodpružené
Výhodou neodpružených holí bez systému Antishock je v první řadě nižší pořizovací cena. Na trhu jsou k dostání v provedení teleskopickém i pevném, vybrat si tedy můžete tu verzi, která vám vyhovuje. Doporučují se jako optimální možnost hlavně nenáročným uživatelům, kteří je plánují pro příležitostné využití.
Délka holí
Délka holí je stěžejním kritériem pro jejich výběr bez ohledu na konkrétní typ. Souvisí také s tělesnou výškou. Snadno ji můžete dopočítat.
Optimální hodnota činí 0,68násobek tělesné výšky vaší postavy, tedy touto hodnotou jednoduše svou výšku v cm tímto koeficientem vynásobte. Další velmi jednoduchá pomůcka napomáhající odhadnout správnou výšku, také říká, že pokud hůl uchopíte do ruky a opřete se o zem, váš loket by měl být v úhlu 90°.
Orientačně vypadají rozměry trekových holí v závislosti na tělesné výšce takto:
- výška postavy 140 cm: výška holí 95 cm
- výška postavy 150 cm: výška holí 100 cm
- výška postavy 160 cm: výška holí 110 cm
- výška postavy 170 cm: výška holí 115 cm
- výška postavy 175 cm: výška holí 120 cm
- výška postavy 185 cm: výška holí 125 cm
- výška postavy 190 cm: výška holí 130 cm
- výška postavy 195 cm: výška holí 135 cm
V případě vyšší tělesné výšky je vhodné volit speciální hole s délkou až 140 cm, které někteří výrobci mají v nabídce rovněž.
Materiál trekových holí
Materiál holí lze rozlišit na materiál segmentů a madel. Zejména bychom o něm měli vědět následující:
Materiál segmentů
Konstrukce hole může být hliníková, sklolaminátová, případně karbonová. Všechny materiály mají své přednosti i určité nevýhody.
Hliník a jeho slitiny mají přednost zejména ve značné odolnosti a výdrži, ale v i univerzálním použití. Uplatní se v lehkém terénu i v náročném prostředí vysokých hor.
Na druhou stranu hliníkové trekové hole charakterizuje vyšší hmotnost. Obvykle si je pořizují méně nároční turisté, kteří je potřebují jako oporu, případně je nechtějí používat tak často. Důvodem je hlavně nižší cena. Hole za příznivé ceny najdete pod značkou Truly, Sulov, Calter
Pakliže v obchodě najdete hole označené jako duralové, výrobce je vytvořil ze slitiny hliníku a mědi. Charakterizuje je pevnost a současně nižší hmotnost oproti hliníku.
Další možností je sklolaminát, tedy spojení laminátu a skelného vlákna. Svými vlastnostmi se do značné míry podobají holím hliníkovým. Hodí se hlavně do měkkého terénu, neboť hůře tlumí nárazy. Jsou lehké a odolné.
Karbon je velmi lehký a používá se například pro horské běžce. Využijí jej i vyznavači skialpiningu. Hole jsou vyrobeny z kompozitu s uhlíkovými vlákny. To jim propůjčuje odolnost, lehkost a kvalitní schopnost tlumit nárazy. Tyto hole se hodí i pro náročné uživatele.
Procento karbonu se může různit (v rozmezí od 20 do 100 %), vybírat je nutné podle tělesné hmotnosti v souladu s jednoduchým pravidlem: Čím vyšší váha člověka, tím vyšší i podíl karbonu. Tento podíl je určen tzv. Carbon Indexem neboli CI.
Materiál rukojeti
Materiál rukojeti je určující pro optimálně pohodlné a bezpečné používání holí. Nejběžněji se můžete setkat s plastovou, pěnovou, korkovou nebo pryžovou rukojetí.
Nejlevnějším a klasickým řešením je plast. Obdobu plastových rukojetí můžete znát z lyžařských holí. I toto levné provedení může být vylepšeno o anatomické tvarování či odvětrávání. Ve zpocených dlaních však materiál klouže, proto se podobné řešení spíše nedoporučuje.
Korek lze považovat za dobrou volbu hlavně do letních měsíců. Je nejvhodnější z pohledu toho, že se materiálu musíte dotýkat zpocenou dlaní. Tento materiál dobře tlumí nárazy, ale je poměrně drahý a vyznačuje se krátkou životností.
Pěnové rukojeti jsou do rukou poměrně příjemné. Nemusíte se navíc bát se jich dotýkat ani zpocenou dlaní. Jsou nenasákavé a nesmekavé. Zároveň jsou lehké a dobře tlumí vibrace. Většinou se v tomto segmentu používá tzv. EVA (syntetická polymerová) pěna. Jsou drahé, vzhledem k dlouhé životnosti se však podobný nákup může vyplatit.
Pryž představuje ekonomicky výhodnou možnost. Hole s tímto typem rukojeti jsou levné, ale musíme počítat s vyšší hmotností. Navzdory různorodým designovým úpravám je nutné si uvědomit, že povrch není nesmekavý. Guma ochotně tlumí nárazy a je levná.
Typ zámku
U teleskopických holí najdeme zámek, který je zafixuje v požadované pozici. Rozdělit můžeme obecně zámek na holích na dva typy, a to na tzv. Twist Lock (otočný mechanismus) a Fast Lock (páčka s objímkou).
Obecně lze verzi Fast Lock považovat za vhodnější do náročnějších podmínek větší zimy, neboť se s mechanismem snáze pracuje v rukavicích. Bývá nezávisle na typu holí nejrozšířenější, neboť se velmi snadno utahuje.
Druhou alternativu Twist Lock bychom s nadsázkou mohli označit jako „letní“. Tento zámek je velmi lehký, proto jej často uvidíte u stejně lehkých modelů holí, případně u těch vybavených systémem odpružení Antishock.
Hroty
Levné typy trekových hůlek mají hroty vyrobeny nejčastěji z oceli, případně z vidia. Základním problémem tohoto materiálu je zejména jeho omezená životnost.
Lépe je na tom karbid wolframový (vzniklý spojením uhlíku a wolframu) nebo wolframový hrot. Wolframový hrot je 2x tvrdší než ten ocelový. Má tedy výrazně delší životnost ve srovnání s levnými typy z oceli.
Vhodnější je, pakliže si vyberete takové hole, které dávají možnost hrot vyšroubovat a posléze jednoduše vyměnit.
Botička
Tzv. „botička“ patří mezi doplňkové vybavení holí. Jedná se o gumovou či plastovou násadkou, která se na hrot nasouvá při jejich používání na tvrdém povrchu, jako je třeba asfalt. Jednak tím získáme lepší odpružení, ale také zamezíme hlasitému klapání holí na povrchu.
Talířek
Hole jsou opatřeny i další praktickou součástí v podobě tzv. talířku, který brání zaboření holí například do hlíny nebo do sněhu. Ten je umístěn nad hrotem a vyrábí se většinou z plastu. Bohatou škálu doplňků nabízí i značka Sulov.