Jak vybrat vhodné dětské sáňky a boby

Co se vám vybaví jako první, když přijde řeč na zimní radovánky? Je to vzpomínka na bezstarostné dětství, kdy jste nedočkavě vyhlíželi první sněhovou nadílku a s partou kamarádů pak nadšeně sjížděli okolní kopce na sáňkách, bobech či na čemkoli, co bylo po ruce, až do úplného vyčerpání? Určitě ano, protože sáňky jsou jednoznačně symbolem zimy a k dovádění na sněhu tento skvělý vynález zkrátka patří.

Sáňkování a bobování

Pokud jste dětským sněhulím dávno odrostli a nyní jste sami rodiči, možná právě přemýšlíte, že pro svou ratolest pořídíte první dětské sáňky, aby si dítě zvyklo na zimu a získalo kladný vztah k zimním sportům.

Jak se ale zorientovat v široké nabídce trhu? Bude lepší pořídit dítěti klasické dřevěné sáňky nebo raději plastové boby na sníh či rovnou obojí? Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých řešení?

Abychom vám koupi usnadnili (a vy jste pro svého potomka vybrali opravdu vhodné a kvalitní dětské sáňky), připravili jsme pro vás mini průvodce, který vám s výběrem pomůže a možná vás také zachrání před rozhodovací paralýzou.

Jaké možnosti trh v oblasti sáněk nabízí?

1. Klasické sáňky


Většina z nás si pod sáňkami vybaví ty tradiční, dřevěné, se dvěma sanicemi, textilním výpletem a velkým dřevěným madlem na držení. Tento legendární model je takřka nesmrtelný a jeho vzhled se během let příliš nezměnil. Dřevěné sáňky právem patří mezi nejoblíbenější a nejžádanější, a to nejen z nostalgických důvodů.

Mimo to existují také sáňky s kovovou konstrukcí či sáňky z plastu (viz níže), které jsou oproti těm dřevěným subtilnější, tím pádem i lehčí a lépe ovladatelné.

Výhody dřevěných sáněk:

  • Pevná, odolná konstrukce, která slibuje dlouhou životnost.
  • Díky konstrukčnímu řešení sáně drží dobrou stabilitu.
  • Ocelové pásy na skluznicích zaručuji pohodlnou a plynulou jízdu.
  • Vysoká nosnost až 140 kg – delší sáně tak uvezou i dospělé osoby či více dětí.
  • Lze si vybrat z několika různých délek saní
  • Pro malé děti jsou sáně bezpečnější než boby, zejména pokud se jedná o sáňky s ohrádkou.
  • V zimě lze dřevěné sáně s ohrádkou bezpečně využít místo kočárku na převážení dětí.

Nevýhody:

  • Vyšší hmotnost, horší manipulace a ovladatelnost.
  • Větší rozměry = neskladnost (hlavně dlouhé sáňky jsou méně praktické na převážení, takže při cestě na hory si do auta nejspíš raději zabalíte lehké boby).
  • Nemají brzdu, řídí a brzdí se nohama.
  • Hodí se spíše pro starší děti, které je budou umět ovládat, malé děti by mohly mít s uřízením saní potíže.
  • Vyšší pořizovací cena nad 1000 Kč.

dětské sáňky - výběr

2. Dětské boby

Dětské boby jsou nástupcem a pokračovatelem saní. Vznikly o něco později a jejich hlavním účelem je zábava na kopci. Na rozdíl od klasických dřevěných sáněk, které byly primárně určeny pro transport čehokoli, byly boby navrženy vyloženě pro dětské zimní radovánky.

Boby na sníh jsou nejčastěji vyráběny z odolného plastu, existují ale i boby kovové, které jsou dražší. Klasická verze bobů je vybavena postranními úchyty, které slouží jednak pro řízení, jednak jako brzdy.

Nejedno dítko pak bez váhání upřednostní vychytané boby s volantem, se kterým se boby řídí a zatáčí mnohem snáz. Pokud navíc vyberete boby s volantem stylizované do „racing“ vzhledu, bude mít dítě reálný pocit, že je v danou chvíli opravdovým řidičem jako na Formuli 1.

koupit dřevěné sáňky nebo boby

Může se také směle pustit do závodu s dalšími dětmi. Boby s volantem však nejsou vhodné pro úplně malé děti, obecně se doporučují až pro děti od tří let.

Výhody dětských bobů:

  • Jsou lehké a snadno přenositelné, což dítě i vy oceníte hlavně při tahání bobů do kopce.
  • Dobře se ovládají a umožňují svižnější jízdu.
  • Skladnost – díky tomu, že boby jsou o poznání lehčí a menší než sáně, hodí se i na převážení v kufru auta nebo v rakvi na střeše auta.
  • Na bobech se zádovou opěrkou svezete i batolata a nenadřete se s nimi tolik jako s dřevěnými saněmi.
  • Nižší pořizovací cena – zpravidla pár set korun.

Nevýhody:

  • Při velkém nárazu může plast bobů prasknout.
  • Nižší nosnost než u dřevěných sáněk.
  • Nižší pohodlí kvůli posedu u země.
  • Boby s volantem mají vyšší cenu.
  • Boby pro nejmenší děti nejsou určeny na samostatnou jízdu z kopce, jen na tažení za provaz.

dětské boby - jak vybrat

3. Plastové sáňky

Plastové sáňky si vzaly od každého něco. Jedná se o zdařilou kombinaci sáněk a bobů. U plastových saní je použit stejný odolný plast jako u bobů, ale na rozdíl od nich jsou plastové sáně navíc doplněny zvýšeným posedem, který zase převzaly z klasických sáněk. Navíc mají rozšířené boční ližiny, které poskytují pohodlnou oporu nohám.

Výhody plastových saní:

  • Plastové sáňky jsou lehké a skladné.
  • Některé mají také úložný prostor.
  • Rozšířené postranice pro položení nohou.
  • Dobré jízdní vlastnosti a slušná nosnost (až 80 kg).
  • Sympatická pořizovací cena, jsou levnější než dřevěné sáňky.
  • Díky popruhu je lze použít i na tahání a vožení dětí stejně jako klasické sáňky.
  • Dá se k nim pořídit plastová opěrka zad pro bezpečné svezení menších dětí.

Nevýhody:

  • Jsou kratší než klasické sáně, pojmou méně osob.
  • Při velkém nárazu se plast může poškodit.
  • Při teplotách nad nulou (na mokrém a těžkém sněhu) se sníh lepí na kluzáky a snižuje se jízdní komfort.

plastové sáňky

4. Nafukovací sáňky

Tenhle druh „sáněk“ je určen vyloženě pro milovníky rychlých a zábavných sjezdů, je to ideální varianta pro vydovádění se na sněhu. Nafukovací sáňky jsou vyrobené z velmi pevného a odolného PVC a můžeme si je představit jako jakousi nafukovací matraci různých tvarů, materiálově přizpůsobenou do zimních podmínek.

Výhody nafukovacích sáněk:

  • Jsou měkké a pohodlné.
  • Ideální pro adrenalinovou jízdu, po svahu rychle sviští.
  • Nemají žádné ostré hrany, takže v tomto ohledu jsou relativně bezpečné.

Nevýhody:

  • Menší odolnost – ačkoli se jedná o silnou textilii se speciální impregnací proti vlhkosti, při neopatrném zacházení můžete materiál proříznout, propíchnout či jinak poškodit.
  • Na rozdíl od bobů nejsou opatřeny žádnou brzdou, řídí a brzdí se nohama nebo rukama.

Sáňky versus boby

Sáňky, nebo boby? Toť otázka! Vždy záleží na tom, jaké máme požadavky a preference. A jak vidno z předchozího přehledu, jak sáňky, tak boby mají svá určitá specifika, přednosti i zápory.

Jsou na svahu rychlejší sáňky, nebo boby?

Ač to tak na první pohled nevypadá, sáňky jsou údajně díky své konstrukci na uježděném svahu rychlejší než plastové boby. Boby jsou ale zase lépe ovladatelné než sáně, umožňují hbitější, svižnější a akčnější jízdu. Děti na nich závodí raději než na sáňkách. V každém případě tady hodně záleží na typu terénu a stavu povrchu.

Protože pokud byste se vydali do čerstvě napadeného prašanu, budou se vám klasické sáňky kvůli úzkým bočnicím bořit a jízda půjde ztuha. Naproti tomu boby si s nově napadeným sněhem hravě poradí.

Shrnuto, podtrženo: Na uježděný nebo zledovatělý sníh budou lepší klasické sáňky, protože se na tomto povrchu lépe ovládají. Naopak v prašanu se lépe pojede na bobech, neboť boby mají větší styčnou plochu a nebudou se do sněhu bořit.

vybíráme sáňky a boby

Na co všechno se při výběru dětských sáněk a bobů zaměřit?

Až budete vybírat dětské sáňky, řiďte se nejen podle pořizovací ceny. Ačkoli i ta samozřejmě hraje nezanedbatelnou roli.

Zohledněte však také další faktory jako:

Hlavní účel sáněk

Na první pohled možná nesmyslný bod. Sáňky jsou přeci od toho, aby se na nich sjížděly kopce, to je jasné, tak jakýpak účel? Je však rozdíl, pokud pořizujete sáňky (boby) hlavně na obyčejné vydovádění na kopci, nebo zda požadujete, aby měly i další, univerzálnější využití.

Například když hodláte na sáňkách vozit malé děti, bude pro vás jistě prioritou bezpečnost, kvalita použitých materiálů a jejich nezávadnost, nosnost sáněk, stabilita, bytelnost apod. Obecně v takovém případě spíš dáte přednost saním nebo bobům splňujícím přísné bezpečnostní normy, ačkoli třeba takový výrobek bude o něco dražší.

koupit dřevěné sáňky nebo boby

Jedná-li se ale už o teenagera, kterému chcete pořídit nějaké obyčejné boby, se kterými se může s kamarády vyřádit na svahu za domem, nebudete třeba až tolik řešit zdravotní nezávadnost materiálu nebo bezpečnostní pásy a může více rozhodovat cena.

Věk dětí

Mějte na paměti, že čím menší dítě, tím více je třeba myslet na jeho bezpečnost. Při výběru saní a bobů pro nejmenší proto hledejte takové, které jsou vybaveny bezpečnostními pásy a také pohodlnou opěrkou zad nebo ohrádkou. Jelikož vzpřímený posed bez opory zad dokáže dítě bez potíží udržet až od 3 nebo 4 let věku.

Pro vožení dětí na zasněžených polních cestách se zdají být lepší klasické sáňky s ohrádkou, neboť drží stabilitu, nehrozí, že se snadno převrátí, jsou bytelné a vzhledem k vyššímu posedu na nich dítě tak rychle neprochladne. Na druhou stranu jsou takové sáňky těžší a hlavně při cestě do kopce se s nimi více nadřete.

Pro krátkou procházku na sněhu se nemusíte bát usadit batole ani do speciálních plastových bobů s bezpečnostním pásem a opěrkou, určených pro nejmenší děti. Důležité je, aby dítě bylo teple oblečeno, protože od studeného sněhu ho někdy izoluje jen pár centimetrů a polstrovaný sedák (záleží na typu bobu).

dětské boby pro nejmenší

Materiál

Setkat se můžete se dřevem, kovem i plastem.

  • Klasické sáňky jsouvyrobeny ze dřeva a mají nepromokavý, textilní výplet. Vynikají bytelností, odolností a dlouhou životností. Na druhou stranu jsou těžší a hůře se s nimi manipuluje. Dřevěné sáňky jsou nejkvalitnější, ale také nejdražší.
  • Kovové sáňky jsou konstrukčně podobné těm dřevěným, ale oproti nim jsou lehčí, kratší a lépe ovladatelné. Slibují však nižší nosnost než saně dřevěné, také nemají tak vysokou životnost, časem podléhají korozi. Zase je ale pořídíte levněji.
  • Plast je ze všech materiálů nejlehčí a nejlevnější. Ačkoli pro výrobu sáněk a bobů je používán odolný, mrazuvzdorný plast, nemá tento materiál tak vysokou odolnost jako dřevo či kov. Při větším nárazu může plast prasknout. Také nosnost plastových sáněk a bobů bývá nižší. Na druhou stranu jsou plastové modely lehké a mají dobrý skluz.

Délka saní

Rozhodující je, kolik dětí se na sáňkách bude vozit. Pokud chcete svést tři děti a ještě domácího mazlíčka, volte ty nejdelší sáně. U dřevěných saní je na výběr z několika délek (zpravidla mezi 95–125 cm). Je potřeba si také uvědomit, že čím delší model, tím vyšší bude hmotnost a horší manipulace se saněmi.

Také u bobů na sníh máte často na výběr z více možností, dostupné jsou jak boby pro jednoho, tak se dají koupit i dětské boby pro dva, na kterých mohou děti jezdit spolu v tandemu.

Hmotnost

Hmotnost saní a bobů záleží na jejich délce a také použitém materiálu. Nejtěžší budou saně dřevěné, nejlehčí pak zase modely vyrobené z plastu. Nižší hmotnost automaticky znamená také lepší ovladatelnost a snazší manipulaci se saněmi. Lehké sáňky oceníme hlavně při šlapání do kopce.

Nosnost

Nosnost souvisí s tím, koho na sáňkách budete vozit. Malé děti? Dospělé? Maximální nosnost je daná konstrukcí i použitým materiálem. Nejvyšší nosnost mají saně dřevěné a to až 140 kg. U plastových bobů a plastových sáněk je nosnost nižší, zpravidla kolem 50 kg, někdy až 80 kg.

Skladnost

Zde platí základní pravidlo: Čím delší sáňky, tím jsou neskladnější. Bydlíte v malém bytě s ještě menším sklepem, do kterého se už vám nic nevejde? Potom si zřejmě odpustíte koupi dlouhých dřevěných sáněk, které byste neměli kam dát.

Místo toho se spíše podíváte po praktičtějším řešení, kterým v dané chvíli budou buď kratší a lehčí kovové sáňky nebo plastové boby na sníh či plastové sáně.

Cena

Sáně i boby můžete pořídit v různých cenových relacích. Cena se odvíjí podle použitého materiálu, kvality zpracování, výrobce i značky.

Obecně mezi nejdražší patří sáňky dřevěné, jelikož jsou vyrobeny z kvalitního (většinou bukového) dřeva. Jejich pořizovací cena začíná zpravidla někde kolem 1000 Kč.

koupit dřevěné sáňky nebo boby

Levnější variantou jsou plastové boby a plastové sáňky, jejichž cena se pohybuje řádově ve stokorunách. Ty nejlevnější boby se dají koupit už od cca 250 Kč.

Další vybavení

ohrádka na sáněPodle situace můžeme využít ještě další vybavení a doplňky k saním či bobům.

  • Klasické dřevěné saně lze vybavit dřevěnou ohrádkou pro bezpečné sáňkování s nejmenšími dětmi. Sáně s opěrkou jsou ideální pro předškolní děti do šesti let. Dřevěná ohrádka se dá k saním snadno přimontovat v okamžiku, kdy dítě vyroste, snadno ji sundáme a sáně používáme dál. (I plastové saně se dají pořídit s opěrkou.)
  • Pro tažení bývají sáňky i boby vybaveny tažným popruhem, ale pokud jej v základní výbavě nemají, je možné ho kdykoli dokoupit. Popruh by měl být dostatečně široký, aby se nezařezával do rukou.
  • Některé sáňky disponují praktickou tažnou rukojetí, která umožňuje pohodlnější tažení dětí po sněhu. Vychytané modely myslí i na tepelný komfort rodiče a mají rukojeť opatřenou teplým rukávníkem, takže když sáně s dítkem táhnete po sněhu, nemrznou vám ruce.
  • Pokud chcete vozit miminka, podívejte se rovnou po sáňkách s opěrkou a fusakem, který dítě chrání před prochladnutím.
  • Sáňky s ohrádkou, fusakem a rukávníkem se dají v zimě (nejen na horách) použít jako výborná a v zimním terénu často pohodlnější alternativa kočárku.

Sáňky a boby, jejichž pořízení doporučujeme:

1. Dřevěné sáňky SULOV

Nesmrtelná klasika. Dřevěné sáňky tradiční slovenské výroby z ohýbaného bukového dřeva. Sedadlo je vypleteno nepromokavou a pevnou textilií. Vybrat si můžete z několika délek od 95 cm až po 125 cm. Na těch nejdelších sáňkách hravě uvezete i tři děti.

Hledáte-li sáňky, které v případě správného zacházení vydrží i pro další generaci, se sáňkami SULOV zkrátka nemůžete šlápnout vedle. K sáňkám se dá dokoupit také dřevěná ohrádka a můžete je tak využít i pro vožení miminek a batolat.

dřevěné sáňky sulov

2. Dětské boby SULOV Champion

Kdo by neznal tradiční české boby vyrobené z mrazuvzdorného plastu v červené barvě, s černým plastovým sedákem a postranními pákami/brzdami. SULOV Champion se vyrábí už přes neuvěřitelných 40 let a stále patří mezi jedničku na trhu i nejžádanější typ dětských bobů. Mnozí z nás na nich jako děti vyrostli.

Kvalitu bobů SULOV potvrzuje i fakt, že se boby pyšní certifikátem české zkušebny (07 0769 T/NB), jejich plast je pevný a nemají žádné ostré hrany. Hledáte-li tedy pro svou ratolest bezpečné a léty prověřené dětské boby české výroby, navíc za dobrou cenu, právě jste je našli.

dětské boby sulov

3. Plastové sáně KAMZÍK

Když se nemůžete rozhodnout ani pro klasické dřevěné či kovové sáně, ani pro sportovní boby, ale hledáte variantu spíš „něco mezi“, možná to vyhrají plastové sáně KAMZÍK. Jedná se o sáňky české výroby.

Oproti klasickým saním mají tu výhodu, že jsou lehké, skladné a mají rozšířené skluznice pro opření nohou. Oproti bobům zase spočívá výhoda ve vyšším posedu, přitom si zachovávají dobrou nosnost až 80 kg i slušné sjezdové vlastnosti. Jako bonus pak můžete využít úložný prostor pod sedákem, kam se vám vejde třeba malá svačina.

plastové sáňky kamzík

Nespalte se při výběru

Jak dětské sáňky SULOV, tak i dětské boby SULOV Champion patří k těm nejprodávanějším na českém trhu vůbec. Jsou totiž sázkou na jistotu, kvalitu i bezpečí. Žádného rodiče ani ratolest nezklamaly a nezklamou.

Ovšem pozor při výběru, na trhu bohužel existuje také množství podobných výrobků, které ve svém vzhledu kopírují boby SULOV Champion, ale z hlediska použitých materiálů, zpracování a možná i bezpečnosti zdaleka nedosahují kvalit této značky.

Ať už si ke zpestření zimních dnů vyberete saně či boby, přejeme vám, ať si zimní radovánky s vašimi ratolestmi užijete dosyta, ve zdraví a hlavně bezpečně.

Desatero bezpečného sáňkování a bobování:

1. Vyberte si vhodný kopec tak, aby byl sjezd bezpečný – tzn. bez nečekaných překážek, skokanských můstků, předělů či nebezpečných prudkých zatáček. Přesvědčte se, že na konci sjezdu máte dostatek času na brzdění a že sjezd nekončí v silnici.

2. Máte-li velmi malé děti, nepouštějte je na sáňkách samotné.

3. Než dítě pustíte na sáňkách či bobech z kopce samotné, naučte ho saně správně ovládat, zatáčet a brzdit.

4. Sáňkování i bobování přizpůsobte sněhovým podmínkám. Pokud bude sníh namrzlý, mějte na paměti, že sáně i boby pojedou mnohem rychleji a mohou se na zledovatělém povrchu hůře ovládat.

5. Používáte-li dětské sáňky nebo boby místo kočárku a chcete přecházet přes silnici, nikdy na v nich nenechávejte dítko sedět. Přes cestu vždy táhněte saně prázdné, dítě raději vezměte do náručí a na saně ho znovu posaďte, až bezpečně přejdete.

6. Pokud dítě jezdí na klasických bobech bez volantu, ujistěte se, že má vytažené brzdy, aby mohlo zatáčet.

7. Malé děti, které se na sáňkách jen vozí, mohou rychleji prochladnout. Proto je dobré zabalit je navíc do teplé deky nebo fusaku.

8. Plánujete-li s dítětem adrenalinovou jízdu, není od věci vybavit ratolest pro jistotu také helmou, kterou běžně používá na kolo nebo lyže.

9. Jestliže budete sáňkovat večer, přesvědčte se, že je kopec osvětlen natolik dobře, abyste včas zahlédli případné překážky na trati a neriskovali případnou srážku či ošklivý pád ze saní.

10. Když šplháte na kopec, choďte po stranách, nikoli prostředkem sáňkařské dráhy, kde hrozí, že vás někdo srazí.

koupit dřevěné sáňky nebo boby