Jak vybrat pennyboard

Pennyboardy jsou momentálně hitem hlavně mezi mladší generací. Co to vlastně je, v čem se pennyboard liší od skateboardu a jak si vybrat ten správný?

Co je pennyboard

Jde o variaci na stále populární skateboard. Jinak se mu říká též penny board nebo cruiser skate. První části názvu „penny“ znamená „maličký“, což vypovídá o podstatě pennyboardu : Jde o malý skateboard.

Značnou popularitu si pennyboardy získaly především mezi současnými teenagery, a to jak mezi chlapci, tak i u dívek. A to nejen díky malým rozměrům, ale i variabilitě, dobrým jízdním vlastnostem a stylovému designu.

Ačkoli je mezi současnými teenagery znovu velmi populární, pennyboardy nejsou novodobou záležitostí. Jde o znovuobjevené retro, jehož kořeny sahají až do 70. let minulého století.

jak vybrat pennyboard

Novodobá historie pennyboardů se však datuje do roku 2010, kdy muž jménem Ben Mackay založil v Austrálii značku Penny Skateboards právě s odkazem na původní plastové boardy. Pod hlavičkou Penny Australia se tyto boardy vyrábí dodnes, avšak značná popularita jízdy na nich přispěla k tomu, že je začaly produkovat i jiné značky, které jsou schopny je vyrobit i mnohem levněji.

Jak se liší pennyboard od skateboardu a longboardu?

Pennyboard se nehodí pro provádění triků, díky svým malým rozměrům primárně slouží jako městský dopravní prostředek. Jezdit se s ním dá také v parcích. Výhoda je v rychlosti, ale také v přenositelnosti. Vzít ho můžete jednoduše do ruky a jít s ním tak například do obchodního centra.

výběr dětského pennyboardu

Ze skateboardu si převzal nejen rozměry, ale i tvar zádě, tedy tzv. kicktail. Kicktails bývají také typickou součástí longboardů. Proto se někdy setkáte i s definicí pennyboardu jako zmenšeného longboardu.

Z longboardů si též převzaly pennyboardy velká tichá kolečka vyrobená z plastu. Ve srovnání s longboardem můžete u pennyboardu očekávat pomalejší jízdu.

Na co si dát pozor při výběru pennyboardu?

Při výběru pennyboardu je nutné vzít v potaz některá základní kritéria. Zejména mezi ně patří:

Velikost

Obvykle je pennyboard k dostání ve velikostech 22, 27 a 36 palců. Standardní velikost činí 22 palců. To odpovídá délce 56 cm. Takový rozměr je univerzální a dobře přenositelný. Prodloužená verze o velikosti 27 palců (tedy 71 cm) se někdy nazývá nickel nebo nickelboard. Je asi o 15 cm větší než klasický pennyboard a také širší. Standardní šířka pennyboardu činí 10 až 15 cm.

Obecně krátké pennyboardy jsou lehké, skladné, hodí se na cestování. Navíc vykazují větší citlivost na ovládání.)

Delší verze poskytnou větší stabilitu a pohodlí při vyšších rychlostech. Ocení je tak hlavně vyznavači sportovního jezdění. Navíc bývají vhodné i pro jezdce vyšší postavy. Stabilita může vyhovovat i absolutním začátečníkům.

koupit pennyboard

Protože speciální prkna pro začátečníky neexistují, je velikost prakticky jediným vodítkem, které je dobré vzít v potaz, abyste pennyboard i bez zkušeností zvládli. Kromě začátečníků jsou pennyboardy o velikosti 22 palců doporučovány i pro děvčata. Širokou nabídku těchto pennyboardů má k dispozici značka Sulov. V nejvyšších verzích pak už má kategorie pennyboardů přesah do longboardů.
 

Tvar

Tvar desky bývá u všech pennyboardů podobný. Obvyklý je tzv. kicktail cruiser. Tvar cruiser (tedy delší a širší oproti klasickému skateboardu) si pennyboardy převzaly z longboardu, proto se někdy také pennyboardy označují jako mini cruisery.

různé tvary pennyboardů

Další typickým rysem je specificky tvarovaná zadní část (tail) se zvednutou špičkou. To dovoluje zdvihnout přední kolečka a snadněji tak překonávat běžné nerovnosti, jako jsou nejrůznější díry v chodnících a další překážky na cestách.

Co se dále týče tvaru, některé desky jsou rovné, některé mohou být vypouklé, jiné jsou vybaveny otvory. Zvolte si tu možnost, která vám lépe vyhovuje.

Materiál

Volba materiálu ovlivňuje a nosnost pennyboardu. Deska by neměla být příliš tvrdá či křehká, pak hrozí riziko zlomení. Naopak nadměrně měkká deska se bude prohýbat. Odolné plastové pennyboardy nalezete pod značkou Sulov.

Povětšinou se u pennyboardů používá materiál označovaný jako Hi-impact PP. Pod tímto názvem se ukrývá tvrzený polypropylen. Díky němu je deska pevná a současně dostatečně flexibilní. Zároveň je velmi lehká. Dražší modely se dokonce vyrábějí z kanadského nebo čínského javoru, z bambusu nebo vinylu.

Svrchní část desky se navíc opatřuje tzv. waffle texturou, tedy speciální mřížkou s různými tvary, která zajišťuje protiskluzové vlastnosti. Na trhu však najdeme i výjimky s nalepovacím griptape.

Hmotnost

Hmotnost každého pennyboardu určuje, nakolik bude praktický na přenášení. Běžně se hmotnost pohybuje od 1,5 do 1,9 kg.

Zejména pokud plánujeme časté přenášení v batohu, může být užitečné si pořídit i lehčí pennyboard. Na druhou stranu však trh nabízí i těžší modely s hmotnosti více než 2 kg. Není-li pro nás časté cestování prioritou, vadit to určitě nemusí.

nosnost pennyboardů

Nosnost

Nosnost pennyboardu někdy výrobcem uvedena nebývá. Pokud ano, zpravidla se pohybuje do 100 kg. Takové penyboardy mají robustní konstrukci a disponují dobrou stabilitou.

U některých modelů však může být nosnost dimenzována pouze do 75 až 80 kg. Lehčím jezdcům to rozhodně není na překážku. Dětem dokonce bude stačit pennyboard i s nízkou nosností 40 kg.

Materiál koleček

Klasická kolečka se většinou vyrábějí z polyuretanu. Druhou možností jsou kolečka z PVC. Tyto levnější alternativy však nebývají úplně doporučovány. PVC kolečka mohou nepříjemně podkluzovat a špatně tlumit nerovnosti.

Určující je dále kromě materiálu koleček i jejich jádro, které předurčuje kvalitu a celkovou životnost koleček. Jádro se vyrábí z plastu.

Velikost koleček

Velikost koleček se stanovuje v milimetrech. Pod tímto parametrem se vždy rozumí průměr kolečka. Rozdílná velikost koleček odpovídá tomu, že se prkno hodí pro různé styly jízdy. U velikosti koleček platí jednoduchá zásada, že čím jsou kolečka větší, tím je prkno rychlejší. Právě u pennyboardu jsou tedy větší kolečka žádoucí.

Na deskách s velikostí 22 a 27 palce je obvyklý průměr koleček 59 mm x 45 mm. Řada pennyboardů dostupná v současných obchodech má i větší průměr koleček 60 mm.

kolečka na pennyboardy

Velikost koleček 60 mm a více už umožňuje jezdci vyšší rychlost a propůjčuje mu stabilitu i na náročnějším terénu. Nevýhodou je nižší počáteční zrychlení a nutnost vynaložit více fyzické síly na rozjezd.

Tuhost koleček

Na tuhosti koleček u pennyboardu záleží podobně jako u skateboardu. Kolečka vyrobená z tvrdšího materiálu mají v první řadě odlišné jízdní vlastnosti. Nejsou tak pohodlná. Tvrdší kolečka slouží hlavně na provádění triků, pokud preferujeme pohodlnou a rychlou jízdu je lepší se zaměřit na kolečka měkčí, která mají dobrou přilnavost.

Měkký materiál kromě toho lépe absorbuje nerovnosti na cestě. Takováto kolečka se hodí i pro začátečníky nebo jezdce nižší váhové kategorie. Na druhou stranu se však tvrdší materiál tak rychle jízdou neopotřebuje. Poškodit měkčí kolečka mohou i drobné kamínky a další nerovnosti na cestě.

koupit pennyboard

Tuhost je vždy vyznačena značkou tvořenou číslem a písmenem. U skateboardů a longboardů to obecně bývá v rozmezí 65 A až 100 A. Do tvrdosti 80 A se kolečka považují za měkká, nad 80A hovoříme o tvrdších kolečkách. Konkrétně u pennyboardů je vhodná tuhost 83 A. Bohatý výběr naleznete pod značkou pennyboardů Sulov .

Tvar koleček

Zaobírat bychom se měli i takovým detailem, jakým zdánlivě je tvar koleček. I ten se totiž podepíše na jízdních vlastnostech prkna. Konkrétně ovlivňuje přilnavost celého pennyboardu.
Ostrá hrana má větší přilnavost v zatáčkách, naopak zaoblené hrany se snadněji „utrhnou“ do smyku. Proto jsou vhodnější pro slid (smykování).

pennyboardy sulov

Ložiska

Ložisko ovlivní točivost koleček. U základních modelů bychom měli vždy počítat alespoň s ložisky z chromové oceli (chome steel), ložiskům z karbonové oceli (carbon steel) je vhodné se úplně vyhnout. Materiál je velmi měkký a ložiska se proto záhy opotřebují. Podle toho, kolik si můžeme dovolit dát peněz, si dále volíme jakost.

U ložisek je důležitou vlastnosti hlavně přesnost. O té nám vypoví značení ve formátu ABEC-1 až ABEC-15. Platí, že vyšší číslo jednoduše znamená vyšší přesnost ložisek. Vyšší výrobní přesnost pak zároveň umožní rychlejší chod ložisek. Nejedná se však, pozor, o ukazatel kvality, označení nevypovídá o úrovni použitých materiálů.

Zvolit je doporučeno alespoň ložiska ABEC 5. Skutečnou kvalitu ložisek ovšem bohužel nepoznáte „na papíře“, ale až praktickým používáním.

Trucky

Trucky (podvozky) slouží k uchycení koleček. Ovlivňují schopnost zatáčení pennyboardu. Jsou proto dalším podstatným atributem. 

Trucky jsou tvořeny dvěma částmi. Tou první je baseplate, který je přišroubován k desce. Druhou pak kingpin, na němž je postavena osa (hanger nebo axle). Důležitý je u nich i materiál a velikost. Za nejvhodnější se považují ty vyrobené z lité slitiny hliníku. Nejčastěji se v praxi potkáte s rozměrem 3 až 3,5 palců.

podvozek pennyboardu

Bushingy

I bushingy představují důležitou součást každého pennyboardu. Bushingy neboli silentbloky jsou polyuretanové vložky v trucku.

Starají se o plynulé zatáčení a zajišťují pennyboardu i dostatečnou stabilitu. Výrazně tyto jízdní vlastnosti vašeho pennyboardu ovlivní tvrdost i tvar bushingů. Busgingy ve tvaru válce jsou větší a lze je doporučit, pokud chcete větší stabilitu a tužší zatáčení.

Jezdec s malou hmotností (pod 40 až 50 kg) však může mít potíže s méně zatáčivým pennyboardem. Pak je nutné bushingy nahradit měkčími.

Design

Design je pochopitelně hlavně otázkou subjektivního vkusu. Pennyboard může být stylovým módním doplňkem, protože se vyrábí v nepřeberné škále barev včetně svítících modelů.

Podstatný bývá design hlavně u dívčích pennyboardů. Je to totiž to jediné, co je na pennyboardech pro slečny specifické. Velikostí nebo tvarem se holčičí pennyboardy od těch klučičích neliší nijak.

Pennyboard pro dívky se tak často liší jen tím, že je růžový, jako například pennyboard Sulov.
Změnit dodatečně vzhled pennyboardu dovoluje nalepovací griptape, který se na všechny běžně vyráběné rozměry prodává.

Další doplňky a funkce

Podle toho, kolik si můžeme dovolit do pennyboardu zainvestovat, můžeme očekávat i další „vychytávky“.

Oblíbeným doplňkem mezi dětmi a teenagery jsou například svítící kolečka. Mládež rovněž ocení osazení pennyboardu reproduktory, které jim umožní za jízdy poslouchat hudbu, a to nejčastěji z SD karty nebo z mobilního telefonu (přes Bluetooth).

svítící pennyboardy

Cena pennyboardu

I pennyboardy se prodávají v širokém cenovém rozpětí. Zejména začátečník by tak měl zvážit, kolik chce a může do svého budoucího prkna investovat.

Nejlevnější pennyboardy se prodávají do cca 1000 Kč a zejména dětem určitě budou stačit. Kolem 1000 Kč už lze pořídit pennyboard pro někoho, kdo to s jízdou myslí skutečně vážně. Vyberete si bezpochyby mezi modely značky Sulov.

V cenové relaci nad 2000 Kč nalezneme už pokročilé verze pennyboardů s mnoha nadstandardními funkcemi, jako jsou třeba integrované reproduktory. Případně se můžete podívat i na longboardy značky Maronad vhodné pro začínající i pokročilé jezdce.

 

koupit pennyboard