Jak vybrat lyžařskou helmu
Helma by měla být nezbytnou součástí výbavy každého lyžaře. Jak a podle čeho vybírat tu správnou?
Proč je helma důležitá a pro koho
Stručně řečeno, lyžařská helma je důležitá pro všechny a za všech okolností. Lyžování nelze považovat za vyloženě bezpečný sport a s úrazy vlivem pádu je potřeba počítat.
Zejména úrazy hlavy však mohou být pro lyžaře fatální. Dospělí i děti by tak jednoznačně na svahu měli helmu mít. A to i přesto, že v Česku to zatím nevyžaduje zákon, byť se o tom již několik let diskutuj.
Povinné zatím není nošení lyžařské přilby na svahu nejen pro dospělé, ale ani pro děti. Například v Rakousku je již lyžařská helma vyžadována do 15 let věku, v Itálii tato povinnost platí pro děti do 14 let.
Aby vás helma skutečně ochránila vždy musí splnit normu ČSN EN 1077, která je českou variantou evropské výkonnostní normy pro lyžařské a snowboardové helmy. Norma CE EN 1077 třídy B deklaruje, že vybraný model absolvoval nárazový test a test na protržení.
Je také jednoznačně nezbytné si po každé případné nehodě pořídit helmu novou. Nárazem dochází k poškození skeletu a helma již původní ochrannou funkci neplní. Vyměnit je ji nutné i tehdy, když na ní deformity vlastně na první pohled nejsou znatelné. Novou lyžařskou helmu si zaručeně vyberete u značky Sulov.
Konstrukce helmy
Klasická lyžařská helma má podobu skeletu, který přesahuje až k oblasti uší. Některé modely umožňují upevnění i ochrany brady.
Typy lyžařských helem
V základu je možné helmy pro lyžaře rozdělit na dva nejdůležitější typy. Existují helmy tzv. fullshelové nebo halfsheloové.
Fullshelové helmy se též nazývají celoskeletové nebo celoskořepinové. Případně se setkáte i s označením full cap. Helmy halfshellové se jinak pojmenovávají jako poloskořepinové nebo jednoduše přilby s měkkým uchem. U těchto helem můžete narazit i na termín half cap.
Každý typ má své přednosti, ale i drobné nevýhody, o kterých se vyplatí vědět:
Fullshell přilby
Tento typ přileb si obvykle pořizují spíše závodní lyžaři. Z hlediska bezpečnosti je určitě vhodnější, neboť skořepina chrání celou hlavu. Lze na ně upevnit chránič brady. Za nevýhodu však lze považovat vyšší hmotnost.
Halfshell přilby
Tyto helmy mají měkké textilní ušnice. Nejlepší jsou ty, které jsou vyrobeny z bavlny či jemných tkanin. Vhodný je i mikroplyš. Halfshell přilby jsou proto lehčí a je v nich i mnohem lépe slyšet.
Preferují je obvykle běžní jezdci vyznávající více pohodlí. Ušnice je možné odepnout, což je konfortnější zejména během teplejšího počasí. Někteří uživatelé též oceňují, že tento typ přileb vypadá poněkud civilněji.
Integrální helmy
Integrální helmy chrání i čelist a oblast brady. Jsou určeny do skutečně náročných podmínek. Využívají je proto skicrossoví závodníci nebo vyznavači freeride.
Běžní lyžaři si je pořizují za předpokladu, že se potřebují velmi důsledně chránit. To se typicky týká zejména lidí po úrazu.
Použitá technologie
Podle použité technologie je možné lyžařské helmy rozdělit na tzv. typ in-mold a injected.
In-mold
Helmy typu in-mold nejsou výsadou lyžování . Jde o osvědčenou technologii, která se běžně používá také u cyklistických přileb.
Tyto hemy se vyrábějí tak, že se k plastové skořepině nalisuje vnitřní část vytvořená z polystyrenu. Taková helma je lehká a zároveň tenká. Průměrná hmotnost se pohybuje kolem 350 až 400 gramů. Není však tak odolná při případném nárazu a počítat musíte s tím, že se zdeformuje.
Out-mold
Helmy typu out-mold se někdy též nazývají sendvičové. Výrobní proces obnáší vstřikování speciálního pěnového materiálu (EPS neboli expandovaný pěnový polystyren) do vnějšího „obalu“, který tvoří plastová skořepina.
Přilby jsou v porovnání s prvním zmiňovaným typem těžší (cca 450 až 550 gramů), ale také bezpečnější. Vnější skořepina je totiž pevnější. Jejich odolnost je jednoznačně vyšší než v případě in-mold přileb, neboť při nárazu dochází k rovnoměrnému rozložení energie do celé plochy helmy.
Výrobci neustále přicházejí s novými materiály, které mají za úkol funkční vlastnosti lyžařských přileb dále vylepšovat. Co se týče vnější skořepiny, řada značek pracuje s karbonem, výrobci též využívají sklolaminát. Pokročilé modely helem mohou být ve vnitřní části zpevněny též kevlarem.
Velikost helmy na lyže
Klíčem k tomu, aby helma adekvátně plnila ochrannou funkci, je její správná velikost. Nejlepší proto je si helmu přímo vyzkoušet.
Základní poučka pro úspěšný nákup zní, že helma by vám neměla padat do očí ani tehdy, když si nezapnete pásek. Upínací prvky ostatně slouží skutečně pouze k upevnění, nikoli k tomu, abyste s nimi dodatečně zkoušeli korigovat to, že vám helma zcela nesedí.
Zásadně se z podobných pohnutek rovněž vyhněte jejímu vycpávání čepicí nebo snaze o její utěsňování brýlemi. Výběr nelze žádným způsobem ošidit. Správná helma sedí sama od sebe prakticky jako vaše druhá kůže.
V první řadě nesmí nikde tlačit. Helma by měla začínat cca 2 až 3 cm nad obočím. Rozhodně byste neměli mít odkryté celé čelo, helma musí tuto část chránit. Zároveň se helma nesmí hýbat nebo samovolně spadnout, pokud se předkloníte. S nákupem padnoucí lyžařské přilby vám snadno pomůže Sulov.
V případě, že jste zvyklí nosit pod helmou kuklu nebo čepici, počítejte s tím už při nákupu a svou budoucí lyžařskou přilbu zkoušejte i s ní. Čepice je doporučena hlavně do modelů s nevyjímatelným polstrováním, které nemůžete vyprat.
Soudobé helmy mají navíc několik prvků, s jejichž pomocí ji zvládnete naprosto precizně doladit tak, aby vám ve výsledku dokonale seděla:
- stahovací kolečko
- vzduchové systémy
- vzduchový límec Custom air
- VACO Autofit
Jak změřit helmu
Jestliže možnost přímého vyzkoušení nemáte, stále to možnost koupě nové helmy nevylučuje. Stačí si hlavu pečlivě změřit. Poslouží vám obyčejný krejčovský metr, s nímž změříte obvod. Měřte, obdobně jako u jiných helem, v místě přibližně 2 cm nad obočím.
Naměřený údaj v centimetrech pak jednoduše porovnejte s velikostní tabulkou u konkrétního výrobce . Kromě obvodu v centimetrech se můžete setkat i s klasickým značením od XS po XL, které je podobné jako u čepic. Nemělo by vás zarazit, že se v tabulce nenachází pouze číslo. Pokud je uvedeno rozpětí, lze u vybraného modelu počítat s přítomností kolečka na regulaci velikosti.
Místo krejčovského metru, nemáte-li jej momentálně po ruce, můžete ke změření použít improvizovaně i provázek nebo proužek papíru.
Mějte při vybírání na paměti, že co sedí vašim rodinným příslušníkům nebo známým, nemusí být vhodné pro vás. Lyžařskou přilbu je skutečně nezbytné si na míru vybrat přímo sobě. Kromě velikosti je důležitý i tvar. Každý jedinec má mírně odlišný tvar hlavy a jednotliví výrobci tomu přizpůsobují i své produkty. Vyberte si tu svou ideální lyžařskou přilbu také u značky Sulov .
Větrací otvory
Všímejte si i toho, jak je vaše helma vybavena větracími otvory. Tuto vlastnost na přilbách oceňují zejména muži, kteří nebývají tak zimomřiví. Větracích otvorů by měl být dostatek, jinak se vám helmě může nepříjemně potit hlava . Ovšem platí naopak i to, že velký počet větracích otvorů zhoršuje aerodynamické vlastnosti přilby.
Pro některé jezdce může být jednoznačně výhodnější pořízení helmy s regulovatelnými větracími otvory. Ty permanentně otevřené totiž mohou být na obtíž zejména v silném mrazu a větru. Někdo zkrátka nemá rád, pokud mu do helmy táhne. Také myslete na to, že otvory může vnikat nejen průvan, ale i déšť nebo sníh.
Kompatibilita helmy a brýlí
Při nákupu lyžařské přilby nelze podcenit také její kompatibilitu s brýlemi. Osvědčený postup je oboje jednoduše rovnou pořídit od stejného výrobce a ze shodné produktové řady. Pak by měla být kompatibilita zajištěna.
Nekompatibilita vám způsobí subjektivně dyskomfort, ale nevhodně koncipovaná sestava helmy a brýlí může být i nebezpečná.
Pokud z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete pořizovat sjednocené brýle a helmu, čeká vás zkoušení. Jakmile si brýle s helmou nasadíte, ověřte si nejprve, jak přiléhají obruby brýlí ke kraji přilby. Mezera by neměla být příliš velká, jinak vám tímto okrajem bude na čelo táhnout. Kraj helmy však nesmí na brýle tlačit a stahovat je dolů. Ideální je, pakliže jsou skla a vnější plášť přilby v jedné úrovni.
Vhodnou alternativou pro vás může být též nákup lyžařské přilby se štítem, která tak vlastně plní funkci „dva v jednom“. Zvláště doporučeno je toto řešení hlavně pro lyžaře, kteří musejí nosit dioptrické brýle.
Jak vybrat helmu pro dítě
Zvláště důležitý je výběr vhodné helmy pro dítě. Ostatně až do 18. roku ji také povětšinou vyžadují i lyžařské školy. I dětem by přitom měla vybraná lyžařská přilba adekvátně padnout.
Jednoznačně se vyhněte myšlence, že vám do ní dítě časem „doroste“. Pokud se chcete vyhnout nutnosti pořizovat novou přilbu příliš brzy, zvolte pro svého potomka taktéž model s mechanismem upravování velikosti. Díky tomu vybraná přilba může prakticky plynule přizpůsobovat svoje rozměry tomu, jak dítě roste. Stejně jako v případě „dospělých“ verzí lze regulaci zajistit kolečkem.
Dětská helma na lyže by zároveň měla splnit důležitou podmínku co nejnižší hmotnosti. To se odvíjí od typu přilby, který je shodný, jako u modelů pro dospělé, tedy varianta celoskořepinová nebo poloskořepinová. Celoskeletová přilba může být pro dítě nadměrně těžká, doporučit lze spíše poloskopřepinovou.
Opět je ideální malému lyžaři přilbu vyzkoušet. To obnáší její nasazení tak, aby adekvátně chránila partii čela, ale nepřekážela v zorném poli. I pro děti platí, že je na místě je vybavit brýlemi, zkoušejte tak helmu nejlépe i s nimi. Bohatou nabídku dětských lyžařských přileb naleznete pod značkou Sulov.
Design helmy
Nespornou motivací k tomu, proč si vlastně helmu vzít, může být i její vzhled. Z lyžařských přileb se v posledních letech stávají kromě nutného bezpečnostního prvku i designové doplňky.
Designově vyladěné bývají hlavně dámské lyžařské přilby. Přizpůsobené vkusu malých sportovců jsou speciální přilby na lyže pro děti . Ty nabízejí pestrá barevná provedení a roztomilé motivy se zvířátky a dalšími dětskými prvky.
Nicméně jak již bylo nastíněno, design by měl být mezi všemi parametry to prakticky poslední, co by vás mělo zajímat.
Pokud se na design podíváme dále ještě z ryze praktického hlediska, je nutné upozornit na to, že černá helma pohlcuje intenzivněji světlo a může vám tak v ní být více horko. Lesklé provedení zase zaručuje lepší viditelnost. Což vám může pomoci splnit též reflexní barva.