Jak vybrat koloběžku

Koloběžka může být zajímavým zpestřením pro děti i praktickým pomocníkem pro dospělé. Které typy existují a jak si vybrat tu správnou?

Typy koloběžek

O parametrech koloběžky rozhoduje plánovaný účel využití, ale také to, kdo ji bude nejčastěji využívat. Z toho pak vyplývají specifika její konstrukce.

Rozdělit tak koloběžky můžeme v základu na:

Dětské koloběžky

Dětské koloběžky mohou používat děti už od 2, některé zdroje uvádějí až od 3 let věku. Spolehlivější však bývá určení podle tělesné výšky. Optimální je, pokud dítě už měří cca 110 cm, protože je nutné, aby bezpečně dosáhlo na brzdy.

Pro větší stabilitu jsou dokonce některé typy koloběžek opatřeny ne dvěma, ale třemi kolečky. To je vhodné pro mladší děti. Některé typy bývají vybaveny i úložnou kapsou.

Nevýhodou těchto dětských verzí je tak pochopitelně primárně to, že jsou konstrukcí přizpůsobeny právě malým jezdcům. V čase z nich tedy dítě odroste a rodič musí pořídit jinou koloběžku. Lze říct, že nad 140 cm výšky dítěte již můžete vybírat mezi klasickými dospělými koloběžkami.

výběr koloběžky

Dětem se koloběžky doporučují nejen jako ideální zábava a dopravní prostředek vhodný například do školy, ale jsou skvělé i jako nástroj pro rozvíjení rovnováhy a koordinace pohybu.

Typy dětských koloběžek

Terénní koloběžka

Obecně můžeme tvrdit, že členitější terén, jako je tráva, štěrk nebo polní cesty si „zaslouží“ pořízení větší koloběžky s nafukovacími kolečky.

Pro dítě jsou tyto koloběžky pohodlnější, protože lépe zvládají jízdu právě v náročnějších podmínkách. Také je lze považovat za univerzálnější. Snadno je stejně tak vybavíte různými doplňky, jako jsou světla či reflexní prvky.

Městská koloběžka

Městské koloběžky jsou malé, lehké (kolem 2,5 kg) a vybavené malými či středními koly z polyuretanu. Jsou vhodné i pro provádění různých triků.

Výhodou těchto koloběžek je to, že jsou levnější a na dobrém povrchu i snadno ovladatelné. Primárně se u nich doporučuje jízda po cestách rovných. Pro dítě však mohou být méně pohodlné a nejsou ani příliš vhodné pro delší jízdu.

Skládací koloběžka

Svým dětem můžete pořídit koloběžku i ve skládací verzi, aby si ji váš potomek mohl vzít například do MHD. Takové modely jsou navíc levnější a zvládnou s nimi jezdit i menší děti. Tento typ koloběžek nabízí například značka Sulov.

skládací koloběžka

Pokud bude koloběžka navíc opatřena popruhem, usnadníte dítku přenášení. U menších dětí, které nevydrží jet samy celou trasu, možnost snadného přenášení uvítají i rodiče. Přednost skládacích koloběžek tkví i v tom, že je bez problémů uskladníte.

Velikost koloběžky

Obecně lze říci, že dítě si může poradit i s větší koloběžkou, jejíž výhoda je hlavně ta, že potomkovi déle vydrží.
Dítě subtilní tělesné konstituce ale bude potřebovat spíše menší koloběžku. Velká koloběžka by pro něj byla obtížně ovladatelná. Je tak mylné si myslet, že potomkovi koupíte takovou koloběžku, do které časem „doroste“. Rozměry dětské koloběžky by měly dítěti odpovídat. Tu pravou si jistě vyberete mezi koloběžkami Sulov .

koupit koloběžku

Materiál rámu

Rámy dětských koloběžek jsou vyrobeny z různých materiálů. Ty nejběžnější jsou:

  • plast
  • ocel
  • hliník

Plastový rám

Plast má výhodu v tom, že je maximálně lehký. U levnějších modelů však nemusí být zachována adekvátní pevnost.

Ocelový rám

Ocelový rám je dost pevný a vydrží i hrubší zacházení. Daní za velkou odolnost je však i vyšší hmotnost, která může být hlavně pro malé děti problémem.

Hliníkový rám

Hliníková konstrukce si zachovává lehkost, hodí se proto u městských koloběžek, které je potřeba častěji přenášet.

Výška řidítek

Doporučená výška řidítek pro dítě je od 50 cm. Se zvyšující se tělesnou výškou je pak pochopitelně nezbytné navýšit i tento parametr.

výška řidítek u koloběžky

Nezáleží však jen na samotné výšce, ale také na tělesné konstituci. Drobnější dítě určitě ocení výšku řidítek nastavenou na nižší stupeň. Dítě s průměrnou výškou 120 cm tak může vhodně využít i koloběžku v rozmezí 120-140 cm, ale také 110-135 cm.

Stupátko

Nášlapná výška rozhoduje významně o pohodlí při jízdě. Stupátko umístěné výše nutí dítě zaujmout polohu podřepu. Proto si může v čase stěžovat, že ho bolí nohy. Výš umístěné stupátko se však snáze „popere“ s nerovnostmi.

Stojíte-li primárně o komfort, hledejte tzv. světlou výšku 7 cm. Jestliže dítě neplánujete pouštět na náročnější terén, bude vám stačit stupátko ve výšce 4 až 5 cm. Délka stupátka pro dítě by měla být optimálně kolem 35 cm. Šířka by měla ideálně o něco převyšovat botu. A ještě jeden detail je tady podstatný: Kvůli bezpečnosti dbejte na protiskluzový povrch stupátka.

Velikost kol

Velikost kol se u dětských koloběžek pohybuje od 80 až po 660 mm v průměru. Rozměr však může být stanoven i v palcích.
Doporučen je pro tento typ koloběžek u velkých nafukovacích kol rozměr 16"/12" nebo 20"/16" (přední/zadní kolo). Průměr ráfku větší než 20" je pro děti nevhodný, neboť se jim bude takováto koloběžka již špatně ovládat.

Materiál kol

Dětské koloběžky jsou vybaveny typicky PVC či PU koly. Výhodou pevných kol je to, že jsou bezmála nezničitelná, nehrozí jim vznik defektu. Jsou taktéž malá a lehká, na druhou stranu ale ani nijak zvlášť bezpečná, mohou snadno zapadnout do jakékoli škvíry.
Do náročnějšího terénu jsou proto vhodná kola nafukovací. Jsou těžší, ale bez problémů si poradí prakticky s jakýmikoli nerovnostmi.

Nosnost koloběžky

Dětské koloběžky mají nosnost 20 až 50 kg. Nízkou nosností kolem 20-25 kg disponují zpravidla trojkolové koloběžky, které jsou určeny nejmenším dětem.

nosnost koloběžky

Nosnost zároveň úzce souvisí i s materiálem samotné koloběžky. Plastové modely mají nevyhnutelně i nižší nosnost, naopak hliník a ocel jsou v tomto směru bezproblémové a snesou i vyšší zatížení, případně i občasný pád.

Typy brzd

Dětské koloběžky jsou vybaveny dvěma základními typy brzd, a to nášlapnými nebo čelisťovými. Nášlapná brzda je vhodná hlavně pro městské ježdění. Čelisťové brzdy lze doporučit pro ježdění do terénu. Proto se zpravidla nacházejí u koloběžek, které mají i nafukovací kola.

Nemělo by vás překvapit, pokud koloběžka pro nejmenší děti brzdu nemá vůbec.  Malé dítě jednoduše ještě není schopno vyvinout tak extrémní rychlost, aby ji potřebovalo.

koupit koloběžku

Koloběžky pro dospělé

Koloběžky pro dospělé jsou konstrukcí dimenzovány na dospělého člověka, tedy na postavu vyšší a těžší. Jsou poměrně univerzální, zvládnou jízdu v terénu i běžné cestování po městě. Existuje celá řada různých typů navržených pro rozličné účely.

Typy koloběžek pro dospělé

Městské koloběžky

Městské koloběžky jsou vhodné na cestování po městě nebo pro krátké vzdálenosti. Vyznačují se menšími koly (12 až 16") a úzkými řidítky. Používají se primárně jako užitečný dopravní prostředek, který vás zbaví nutnosti marně hledat na přeplněném parkovišti volné místo. Doporučit lze některou z koloběžek Sulov .

Sportovní koloběžky

Zpravidla jsou tyto koloběžky větších rozměrů a disponují silnými brzdami. Větší rozměr doprovází nutně i větší hmotnost, což již může být považováno za jistou nevýhodu. Tyto typy mají užší pláště a větší přední kolo (dokonce víc než 25"). Díky tomu si spolehlivě poradí i na polních cestách a zvládnete s nimi absolvovat dokonce delší výlet.

výběr koloběžky pro dospělé

Turistické koloběžky

Do náročnějšího terénu oceníte turistické koloběžky. Jedná se hlavně o velké a střední modely se širšími plášti. Poznáte je i podle robustnější konstrukce. Modely pro náročné uživatele jsou vybaveny dokonce odpruženou vidlicí, vyšším nášlapem a výkonnými hydraulickými brzdami. Jsou vhodné i pro pohyb se psem.

Skládací koloběžky

Skládací koloběžky jsou typické kompaktními rozměry, Ty je předurčují hlavně na cestování po městě. Lze tak říci, že se jedná o podkategorii městských koloběžek. Pohodlně je složíte jedním sešlápnutím a můžete s nimi jet například v MHD.

Freestyle koloběžky

Freestyle koloběžky jsou specifickou kategorií zvláště odolných koloběžek charakteristických velmi jednoduchou konstrukcí. Určeny jsou pro jízdu ve skateparku či na U-rampě. Mají adekvátně pevnou konstrukci, proto jim neublíží ani skoky nebo provozování dalších triků. Naopak nejsou primárně dimenzovány na běžnou jízdu, neboť mají příliš malá kolečka.

Jak vybrat koloběžku pro dospělého

Pro výběr koloběžky pro dospělého uživatele jsou podstatná některá základní kritéria. Zejména se jedná o:

Velikost koloběžky

Velikost koloběžky úzce souvisí s frekvencí jízd a s terénem, v němž se s ní plánujete nejčastěji pohybovat.
V případě kratších vzdáleností a cest primárně po městě se vám spíše bude hodit koloběžka menší, případně maximálně střední. Takový typ koloběžky se lépe ovládá a je celkově skladnější. To vám dokáže nabídnout městská koloběžka Sulov .

Velké koloběžky charakterizuje větší poloměr otáčky, což znamená, že pro ježdění do města příliš vhodné nejsou. Naopak do terénu jsou střední až velké koloběžky zcela ideální.

Nášlap

Nášlap je pro každou koloběžku stěžejní. Rozumí se jím místo, kde se chodidlem dotýkáte koloběžky. Umožňuje vám dobře držet stabilitu. Proto je u nášlapu podstatná délka, šířka i výška.

Stupátko by mělo být posazeno přiměřeně nízko, nejlépe asi 5 až 6 cm. Jízda díky tomu bude příjemnější i pohodlnější. U délky platí, že by neměla být příliš velká, ale je žádoucí, pokud je stupátko tak dlouhé, abyste si mohli opřít eventuálně obě nohy. Doporučená délka je proto cca 40 cm. Nášlap by neměl být ani nadměrně široký, jinak vám hrozí, že se o něj zraníte. Nejvýše by se měla šířka pohybovat v rozmezí 10-12 cm.

Výška řidítek

Řidítka jsou u koloběžek vždy nastavitelná. Výška řidítek i u dospělého uživatele souvisí s jeho tělesnou výškou. Měla by se pohybovat v rozpětí od 80 do 110 cm.

Pokud nevíte, jakým způsobem dimenzovat výšku řidítek adekvátně vůči své postavě, univerzální pravidlo velí si zvolit raději výšku vyšší. Nastavení řidítek výše je vhodné kvůli pohybu nohou. Z nadměrně nízko posazených řidítek by vás navíc mohla bolet záda.

koloběžky pro dospělé

Nosnost koloběžky

Nosnost koloběžky je spojena nejen s hmotností samotného uživatele, ale také s terénem. Souvisí se zatížením při skocích, respektive při dopadu. To totiž znatelně v této chvíli narůstá.

Nosnost u koloběžek pro dospělé se pohybuje běžně do 100 kg, mnohdy až do 150 kg. Nižší nosnost bývá charakteristická pro freestyle koloběžky, v tomto segmentu se pohybuje kolem 60 až 100 kg. U sportovních koloběžek můžete počítat s nosností 80 až 150 kg.

U koloběžek používaných nejen k rekreační jízdě, ale i jako dopravní prostředky nezapomeňte do nosnosti kromě vlastní hmotnosti započítat i případná zavazadla. Buďte při dimenzování jejich zatížení skutečně zodpovědní. Koloběžku bychom zásadně neměli přetěžovat, způsobili bychom tím její rychlejší opotřebení.

koupit koloběžku

Materiál rámu

Rámy koloběžek se vyrábějí z řady odlišných materiálů. Každý z nich má své přednosti. Zejména se na trhu můžete setkat s těmito třemi možnostmi:

  • ocel
  • karbon
  • hliník

Ocelové rámy

Ocel je velice robustní, a tedy těžká, na druhou stranu vám takový rám nabídne efektivní pohlcování vibrací. Navíc je koloběžka stabilní a vhodná i pro začátečníky. Ocelový rám je i levnější. Cenově zajímavou volbou je kupříkladu odlehčená koloběžka Sulov.

Karbonové rámy

Karbon je zvláště lehký a také nesmírně odolný materiál. Proto je vyhrazen primárně modelům určeným pro náročné uživatele. Díky celkově nízké hmotnosti koloběžky se při jízdě budete muset jen minimálně namáhat. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Hliníkové rámy

Koloběžka s hliníkovým rámem bude ve srovnání s ocelí lehčí, na druhou stranu však také tužší. Vhodné jsou tyto rámy hlavně pro sportovce, například jako v případě retro koloběžky Sulov . Setkat se můžete i s kombinací hliníku a oceli. Jde o nejběžnější materiál pro výrobu rámů, protože je cenově příznivý.

Velikost kol

U kol každé koloběžky platí, že pokud jsou kola větší, stává se koloběžka rychlejší, ale také hůře ovladatelnou. Pakliže potřebujete být dostatečně stabilní při jízdě ve městě i v terénu, poohlédněte se po koloběžce, která má přední kolo větší než to zadní.

Velikost kol se udává v palcích. Odvíjí se v první řadě od výšky postavy. Při průměrné výšce do cca 180 cm nebude mít dospělý jedinec potíže s pohodlným používáním jakékoli koloběžky. Jako univerzální se však doporučuje velikost ráfku 20"/20" nebo 26"/20". Dospělý s tělesnou výškou více než 180 cm by měl zvolit rozměr ráfků 26"/20" nebo 28"/24".

velikost koloběžky pro dospělé

Dále je nutné velikost kol dimenzovat i podle jízdních vlastností a požadovaného terénu. Větší velikost kol znamená, že pojedete rychleji a při jízdě také budete mít větší setrvačnost. Taková koloběžka je vhodná do terénu, do města už však nebude dostatečně obratná. Typické „městské“ řešení dospělé koloběžky je 16" nebo 20" pro přední kolo a zadní kolo o velikosti 12" nebo 16".

Typ pláště

Pláště kol můžeme u dospělých koloběžek podobně jako ve verzi pro děti pro zjednodušení rozdělit na tvrdé a měkké.
Pod pojmem tvrdá kola bychom si měli představit ta vyrobená z PVC nebo PU. Jejich výhodou je dobrá manévrovatelnost a schopnost dosáhnout vysoké rychlosti. Proto se používají nejčastěji u městských koloběžek.

Nafukovací kola jsou vhodná primárně do terénu, a to včetně toho náročnějšího. Pohodlné je však s nimi i zdolávání chodníků.

Brzdy

Koloběžky mohou v současné době být vybaveny třemi typy brzd, které se od sebe odlišují stavbou, funkčností, ale i cenou. Jsou to:

  • nášlapné
  • čelisťové
  • kotoučové

Nášlapná brzda

Nášlapné brzdy dostačují uživatelům, kteří jezdí pouze po městě. Vyžadují stlačení zadního kolečka.

Čelisťová brzda

Čelisťové brzdy se vyplatí uživatelům s vyšší tělesnou hmotností. Tento typ brzd je podobný jako u jízdních kol, to znamená čelisti tlačí na kolo. Ovládají se ruční páčkou.

Kotoučové brzdy

K ovládání těchto brzd slouží páčka na řidítkách. Kotoučové brzdy se montují u koloběžek pro náročné uživatele a profesionální sportovce.

 

koupit koloběžku