Jak vybrat hokejku

Hokej je v Česku oblíbeným sportem na všech úrovních. Jak a podle čeho vybrat tu správnou hokejku pro amatéra i hokejového profesionála?

Pro amatéra nebo profesionála

V Česku právem platí hokej za národní sport. Ostatně věděli jste, že hokejky tradiční značky TOHOS se vyráběly více než čtyři dekády právě v tuzemsku?

Toto vybavení tak najde uplatnění ve výbavě profesionálních i nadšených amatérských sportovců, přičemž jednotliví výrobci zpravidla svými modelovými řadami reflektují právě výkonnostní kategorie. V tomto textu se budeme primárně zaobírat klasickými holemi, hokejky brankářské představují samostatnou kapitolu.

Podobně vyžadují specifické hokejky také další příbuzné sporty jako hokejbal, který bychom mohli označit za jednoho z nejbližších „sourozenců“ hokeje. Že nejen ten je mezi českými sportovci populární dokazuje i TOHOS Hokejka TOHOS HOKEJBAL, 147 cm, levá.

vybíráme hokejku

Odpověď na otázku, jak vybrat tu správnou hokejku však není úplně přímočará. Zohlednit je potřeba několik základních parametrů.

Zejména jsou to:

Věk hokejisty

Hokejku je možné vybírat v první řadě podle věku. To snadno rozlišíte podle použitého označení. Věkové rozmezí je však potřeba vnímat jako orientační, primární je tělesná výška hráče.

Zkratka SR značí seniorskou hokejku určenou dospělým, tedy pro hráče asi od 14 let. INT je zkratkou výrazu „intermediate“, tedy dorostenecká úroveň mezi dětmi a dospělými, což je věk kolem 11 až 16 let. Označení JR upozorňuje na juniorské hokejky, tedy ty, které jsou navrženy pro věk přibližně 8 až 14 let. Označení YTH znamená „youth“ a je pro děti už od 4 do zhruba 9 let.

Rozdíly mezi holemi typu youth, intermediate a junior jsou jen minimální, zásadní bývá zejména šířka rukojeti (shaftu). Hokejka nesmí být úzká, jinak v rukavici podkluzuje. Naopak široký shaft mají děti problém udržet.

Zahnutí čepele

Klíčovým parametrem je zahnutí hokejky . Tato zahnutá část se nazývá čepel. Na shaft je možné nasadit i čepel náhradní.

Směr zahnutí

Zahnutí hokejky je nutné vybrat na základě toho, zda má směřovat vpravo nebo vlevo. To poznáte podle toho, která ruka je na hokejce níž.

Pokud je to pravá ruka, hokejka bude zahnutá na pravou stranu, jestliže je „nižší“ rukou ta levá, hůl bude rovněž ohnutá vlevo. Vyzkoušet si to můžete i sami doma, a to i pokud si kupujete svou první hokejku. Pomůže vám obyčejný smeták, který uchopíte jako hokejku.

Ač praváci tradičně spíše hrají s holemi vybavenými čepelemi, které jsou zahnuté doleva, zatímco u levorukých hráčů tomu bývá naopak, není to podmínkou. Výběr hokejky s vaší dominantní rukou nesouvisí.

hokejista s hokejkou

Čepel může být i rovná, pokud hráč stranu nerozlišuje, případně si zatím není typem jistý. Častá je tato volba u dětí, u nichž preference ještě nelze určit.

Tvar zahnutí

Tvarování zahnutí hokejky lze rozdělit jednoduše na horizontální a vertikální. Každý z nich má své opodstatnění a závisí primárně na stylu hry.

Co se týče zahnutí horizontálního, máme hned několik variant. Čepel tak může být v první řadě zahnutá ve špičce. Hokejista pak může využívat snazší driblink a střelbu zápěstím. Zahnutí u patky je výhodnější pro střely s nápřahem, zatímco zakřivení uprostřed lze považovat za univerzální, vhodné i pro začátečníky.

koupit hokejku

Vertikální zahnutí prakticky může tvořit špička zahnutá směrem vzhůru. Což vám usnadní zvedání puku, ale naopak poněkud zkomplikuje backhand. Řešením může být mírné zahnutí, při kterém se hokejka směrem nahoru prakticky nedá vytočit. Hráč s ní získává „jistější ruku“ při driblingu a při backhandu. Mírného zahnutí lze považovat za univerzální.

Typy zahnutí se označují číslem a písmenem P ve tvaru P28, P29, P88 a P92, které patří k nejpoužívanějším. Případně se v praxi uplatňuje i tvar PS119 nebo PP26.

Sklon čepele

Sklon čepele se někdy také nazývá anglickým termínem „lie“. Najdete ho uvedený na shaftu podobně jako flex.

Tento parametr prakticky sděluje, jaký je úhel svíraný mezi čepelí a rukojetí. Na hokejce tak bude uvedeno číslo na stupnici. od 4 do 8. Nejběžnější je hodnota 5.5, což značí úhel 134°. Rozestup mezi jednotlivými jednotkami odpovídá vždy dvěma stupňů. Číslo o jednotku nižší dva stupně přidá, číslo vyšší naopak ubere.

Délka hokejky

Až budete řešit otázku, jak vybrat správnou délku hokejky, je nutné si především uvědomit, že délka (velikost) hokejky souvisí s tělesnou výškou hráče. Podstatný je však pro výběr hokejky i herní styl, případně i post hráče.

hokejky tohos dřevěné

Jednoduché pravidlo určuje, že hráč, který na nohou nemá brusle, by měl mít konec hole opřené o čepel zhruba v úrovni pod nosem. Pokud si brusle obuje, měla by mu hokejka za stejných podmínek sahat přibližně pod bradu.

Délku hokejky je možné dodatečně upravit, a to seříznutím nebo nastavením shaftu. Postačí ji za pomoci pilky s jemnými zuby obrousit, případně vlepit klín (kompozitový nebo častěji dřevěný).

Tvrdost hokejky - obecně

Zcela zásadní je flex neboli tvrdost hole. Tento parametr vyjadřuje sílu v librách, potřebnou k ohnutí rukojeti o jeden palec.

Odvíjí se od tělesné hmotnosti hráče, která indikuje i jeho fyzickou sílu. Dítě tak určitě potřebuje jinou tvrdost hokejky než dospělý. Svou roli hraje i tělesná výška, přestože hmotnost je důležitější, těžší hráč bude při stejné výšce rovněž potřebovat odlišný flex své hokejky.

Důsledkem nadměrně tvrdé hokejky je to, že hráče bolí ruce. Měkká hokejka však způsobí to, že od ní puky odskakují. Kalkulovat je potřeba i s délkou hokejky, pokud ji prodloužíte, bude vykazovat menší tvrdost. U většiny dostupných modelů je již změna na holi vyznačena. Zobecnit tento parametr můžeme do jednoduchého pravidla, že 2 palce ubrané na hokejce přidají 3 body flexu navíc.

nakoupit hokejku

Vyplatí se také vědět, že pořizovat si extrémně tvrdou hokejku nemá smysl z hlediska prodloužení její životnosti. K opotřebování dojde časem u všech. Platí rovněž, že každá hůl svou tvrdost v čase do jisté míry ztratí.

Jak správně určit flex hokejky pro konkrétního hráče

Tvrdost je vždy naznačena na shaftu. Pohybuje se v rozmezí 25 až 160. Jednoduchá obecná poučka vysvětluje, že čím je číslo vyšší, tím je daná hokejka tvrdší. Hole s naznačenou tvrdostí 80 lze již považovat za velmi tvrdé a upotřebí je hlavně vysocí hráči schopní vyvinout značnou fyzickou sílu.

Zohlednit je však potřeba, jak už bylo naznačeno, nejen výšku, ale i hmotnost. Jak konkrétně?

hokejky pro děti

Jednoduchý vzorec počítá s průměrem váhy a výšky, přičemž od výšky odečtete koeficient 100. Tedy pokud tento základní příklad převedeme na modelového hráče s výškou 180 cm a hmotností 80 kg, bude takový hokejista potřebovat flex 80.

Flex ovlivní i technika hry. Měkčími holemi bývají vybaveni útočníci, obránci preferují tvrdší. Mladší hráči a hráči techničtěji zaměření rovněž více ocení hokejky měkčí. V posledních letech je proto poměrně oblíbený flex v rozpětí 77–87.

Najdete-li na holi flex v rozmezí 60–75 lze ji považovat za středně tvrdou. Hokejky s tvrdostí do 60 flex označujeme už jako měkké. Dítě, které s hokejem začíná, potřebuje flex 25–35. Doporučeným maximem pro děti je flex 50.

Kick point

Kick point neboli bod ohybu je parametr uplatňující se spíše u hokejek pro pokročilé hráče. Úzce souvisí s tvrdostí hole.

Jako kick point označujeme tu část hokejky, která se při střelbě nejvíc prohýbá. Toto prohnutí má přenést energii od hráče na puk. Umožňuje především hráči ovlivnit sílu i rychlost jeho střel.

Změny v této oblasti přineslo hlavně zavedení kompozitových materiálů. Ty umožnily hůl ztenčit v libovolném místě a přesunout tak i kick point. Dřevěné hole jej měly vždy ve svém středu, na čemž se nepodepsalo ani případné seříznutí hole.

Rozdělit jej můžeme na:

• extra nízký
• nízký
• střední
• vysoký
• duální

Extra nízký kick point

Extra nízký kick point dovoluje maximalizovat hráči rychlost. Je to však, pozor, na úkor rychlosti.

dřevěné hokejky koupit

Nízký kick point

Nízký kick point je vhodný pro střelu zápěstím nebo tečování, dovoluje hlavně značnou rychlost. Většinou si takový kick point volí útočníci.

Střední kick point

Střední kick point bývá nejoblíbenější především proto, že je veskrze univerzální. Umožňuje přesnou střelbu z libovolné pozice.

Vysoký kick point

Vysoký kick point bývá typický hlavně pro hole obránců. Přesná střela vyžaduje dostatečný nápřah a sílu, přesnost energie je nicméně vysoká.

Duální kick point

Dle úchopu umožní volit mezi nízkým a středním kick pointem, opět se tedy primárně využívá proto, že je univerzální.

Materiál

Prakticky můžeme materiály rozlišit na:

Dřevěné hokejky

Hokejky ze dřeva jsou stále na současném trhu k vidění a jejich popularitě se nijak nezmenšuje. Je to především z toho důvodu, že jsou takové hole relativně levné a odolné. Zároveň nabídnou snadnou ovladatelnost puku. Dřevěné hokejky jsou vhodné i pro děti.

Na druhou stranu mezi nevýhody dřevěných holí patří to, že jsou do ruky těžké a dřevo je materiál, který musíme více chránit před vlhkostí. Jinak nám hrozí, že hokejka záhy degraduje. Při střelbě se mohou i zlomit. Dlužno ovšem dodat, že hokejista na amatérské úrovni s dřevěnou hokejkou v ruce žádné zásadnější omezení nepocítí.

délka hokejky

Kompozitové hokejky

Kompozitové hokejky se vyrábějí z tkaných karbonových vláken a směsí vlákenného skla. Kompozit patří k materiálům, který má v moderním hokejovém světě své pevné místo. Preferuje je v současnosti cca 96 % hokejistů všech úrovní. Takové hokejky jsou velmi lehké a nenasávají vlhkost. Rovněž nabídnou dobrou odolnost.

Nevýhodou kompozitu je jednoznačně to, že v čase může změknout. Stejně tak musíte počítat už s o něco vyšší pořizovací cenou. Za drobnou nevýhodu lze považovat i to, že tyto hole zpravidla nejsou tak příjemné na dotek.

Cena

Cena pochopitelně ovlivní výše zmíněné vlastnosti hokejek . Lze říci, že čím více jste ochotni si připlatit, tím spíše si můžete dopřát hokejku, která hlavně mimořádně lehká.

Levné hokejky však udělají rovněž velmi dobrou službu, a to nejen amatérským sportovcům. Musíte počítat s tím, že takové hole jsou těžší, ale nabídnou zase výhodu ve značné odolnosti. Často tyto levnější verze nabídnou i vyšší odolnost než profesionální modely.

Lze říci, že v tomto segmentu se stačí u hokejky pro amatéra pohybovat v částkách do přibližně 2 500 Kč. Nejlevnější modely však seženete už za částky v řádech několika set korun. Pestrou nabídku hokejek pro všechny nadšené sportovce si zaručeně vyberete u značky Sulov.

banner-koupe-hokejky