Jak vybrat chemické WC do chaty i na cesty

Chemické WC je užitečným pomocníkem nejen tam, kde není klasické WC možné nainstalovat, ale také v přírodě. Kde všude se dá využít a jak si vybrat správný produkt?

Jak funguje chemické WC

Chemické toalety nepotřebují elektřinu, vodovodní přípojku a nejsou připojeny na odpad. Některé modely mohou touto možností disponovat, hlavní princip chemického WC však tkví v tom, že odpad rozkládá speciální chemie. Voda v toaletě proto mívá typicky modrou barvu.

Tato chemie navíc slouží k odstranění zápachu a zabraňuje zároveň plynování. Navíc eliminuje viry a bakterie. Rozkladovou chemii je pro správnou funkčnost nutné optimálně aplikovat. Především je potřeba smísit ji ve správném poměru s vodou. Běžně to bývá 1 decilitr chemie na 2 litry vody. Chemie nemusí být totožné značky jako WC.

konstrukce chemického wc

Dříve se coby rozkladová chemie často používal namíchaný formaldehyd s vodou, dnes jsou moderní formulace založeny na nitrátu. Jejich působení je biologické. Proto splňuje moderní chemie i ekologické normy a šetří životní prostředí.

Kde se dá chemické WC využít

Využití chemické toalety je velmi variabilní. Velmi často se používají na chatě či na stavbě, pokud na těchto místech není možnost připojení WC klasického.

Ovšem pozor, v průběhu zimy by mělo být WC umístěno tam, kde nehrozí zamrznutí. Chemické toalety jsou náchylné na teploty klesající pod bod mrazu. V takových podmínkách v krajním případě hrozí i roztržení WC. Řešit lze tento problém speciálními chemickými prostředky.

chemické wc do chaty

Chemické WC využívá řada majitelů na zahradě. Lze jej použít i při pobytu v přírodě, například při kempování, když se vám nechce řešit odchod na toaletu v přírodě. Vhodné jsou tyto toalety také pro karavany nebo lodě, případně při stanování.

Používají se velmi často v dopravních prostředcích, s chemickým WC se můžete setkat v letadlech či vlacích. Oblíbený je tento typ toalet také při organizování sportovních a kulturních akcí, jako jsou hudební festivaly. Mobilní WC najde využití i jakožto cestovní toaleta při různých typech cest, kdy nemusí být klasický záchod vždy v dosahu nebo se vám jej kvůli úrovni hygieny jednoduše nechce použít.

Takto řešená toaleta může být pojata i coby zdravotní pomůcka, která usnadní život hůře pohyblivým osobám nebo seniorům, jimž dělá problém používání WC klasického. 

koupit chemické wc

Konstrukce chemické toalety

Většina modelů ze střední cenové kategorie je vyrobena z pevného a odolného plastu. Vlastní konstrukce chemické toalety je velmi prostá. Skládá se ze dvou spojitelných nádržek, a to nádrže na odpad a zásobníku na oplachovou vodu.

V nádrži na odpad se odpad hromadí a současně je za pomocí chemie rozkládán do kapalné podoby. Následně je nutné nádrž s tímto tekutým obsahem vyprázdnit. V průměru je nezbytné vylévat nádobu za 5 až 14 dní. Interval se odvíjí od ročního období i od používané chemie. Ekologické přípravky vyžadují častější vyprazdňování nádoby. WC se musí také častěji vylévat v létě.

V závislosti na použité chemii je nutné vyřešit, kam lze WC vyprázdnit. U ekologicky rozložitelných přípravků to můžete provést i do klasické toalety. Jinak je nutné použít speciální výlevku, dnes bývají již přístupné například v kempech či benzinových pumpách.

Nepřípustné je vylévání obsahu toalety do volné přírody, mohli bychom tím způsobit kontaminování půdy či vodních zdrojů vzhledem k tomu, že je v odpadu přítomná chemie.

náplně do chemického wc

Speciální toaletní papír

Další specifikum u chemických WC tkví i v používání speciálního toaletního papíru. S tím běžným by si rozkladová chemie neporadila a toaletu bychom mohli ucpat. Toaletní papír určený pro chemická WC se rozpouští už při kontaktu s vodou.

Oproti běžnému papíru je ten určený do chemických toalet dražší. Za čtyři ruličky zaplatíte od 70 do cca 200 Kč. Pokud byste se tak přece jen nechtěli klasického papíru vzdát, doporučuje se odhazovat jej do separátní nádoby. Z hlediska hygieny je však toto řešení problematické.

Náplně do chemického WC

Chemické prostředky užívané v tomto typu toalet je možné pro přehlednost rozdělit do tří kategorií:

  • rozkladová chemie
  • údržbová chemie
  • čisticí chemie

Rozkladová chemie

Tato chemie je pro používání WC nezbytná. Většinou má rozkladová chemie podobu prášku, gelu nebo rozložitelných sáčků. Ty se nalijí nebo nasypou do odpadové nádoby. Charakteristická bývá pro tyto přípravky modrá barva.

Údržbová chemie

Údržbovou chemii je vhodné používat pro dezinfekci a zároveň umožňuje toaletu provonět. Přidává se do nádržky na vodu, kterou udržuje čerstvější a používání toalety zefektivňuje. Použitelná je pro všechny typy toalet, bez ohledu na materiál, ze kterého jsou vyrobeny, nijak povrch WC nepoškozuje. Často bývá růžové barvy. Používání však není vyloženě povinné, ale pouze doporučené.

přehled chemie do chemického wc

Čisticí chemie

Čisticí chemie má za úkol rozpustit usazeniny z odpadní kazety. Proto ji stačí používat méně často, doporučeno je to asi 3x až 4x ročně.

Pořizovací ceny chemie

Náklady na rozkladovou chemii budou nutnou součástí výdajů na provoz každého chemického WC. V průměru se pohybují v rozmezí 100 až 200 Kč. Zejména v případě tekutých prostředků se vyplatí pořizovat velká balení o objemu několika litrů.

Hygiena chemické toalety

Při správném používání příslušných prostředků a pravidelné údržbě WC nevydává nežádoucí zápach. Obsah toalety je nutné včas vylít a WC propláchnout.

Využívání chemické toalety je proto zcela komfortní v jakémkoli prostředí a manipulace s ní je hygienická, tudíž zcela bezpečná pro vaše zdraví.

WC jako takové lze v čistotě udržovat používáním speciálních čisticích prostředků, případně omývat roztokem běžných čističů či saponátů.

Podle čeho chemický záchod vybírat

Na trhu existují dva základní typy chemických toalet:

  • přenosný
  • zabudovaný

Přenosná chemická WC

Přenosná toaleta je mobilní a nevyžaduje tudíž připojení k odpadu. Zároveň se velmi snadno udržuje. Disponuje ale nižším objemem nádoby a odpad je i náročnější na vynášení.

koupit chemické wc

Pevně zabudovaná chemická WC

Pevně zabudovaná WC je nutné připojit k odpadu. Velmi jednoduše se udržují, odpadní nádobu lze bez problémů vyprázdnit. Nevýhodou těchto modelů je i vyšší pořizovací cena. Některé modely mohou být vybaveny signalizací, která vás informuje, že nejsou připojeny k odpadní síti, a proto je nemůžete použít.

Typ splachování

  • měchové
  • pístové
  • elektronické

Měchový mechanismus

Měchové splachování je typem splachování manuálního. Měch připomíná jednoduchou plastovou harmoniku. Obvykle jsou přenosná WC s měchovým mechanismem levnější, to je ale vykoupeno nižší životností. Měch se musí po několika letech používání kvůli postupné degradaci vyměnit. Také se poměrně obtížně ovládají, protože se musejí více mačkat.

Pístový mechanismus

Pístové splachování je, podobně jako měchové, manuální. Pístový mechanismus se vyznačuje delší životností oproti měchovému. Pro uživatele má výhodu i ve snazším ovládání. Nicméně je nutné počítat s vyšší pořizovací cenou.

pístový mechanismus sprchování přenosného wc

Elektronická pumpa

Tento typ splachování se neovládá manuálně, ale automaticky. Splachování má dlouhou životnost a je výkonné. Nevýhodou je, že toto řešení patří k nejdražším.

Objem odpadní nádrže

Průměrný objem odpadní nádrže bývá 20 litrů. Nejčastěji užívaný objem nádrže na vodu činí asi 15 litrů, což v běžném používání vystačí na cca 50 spláchnutí.

Rozměr toalety

Rozměr toalety určuje pohodlí jejího používání. Výběr by se měl proto odvíjet od samotného uživatele, především od výšky i hmotnosti. Standardní rozměry toalet činí 35 a 45 cm na šířku, hloubka se pohybuje v rozmezí od 42 do 60 cm.

Běžná výška sedátka bývá přibližně 40 cm, existují ale i WC s výškou nad 50 cm. Tento parametr však výrobci často neuvádějí. Pokud už se vám podaří zakoupit nižší WC, než by vám vyhovovalo, můžete ještě vyzkoušet pořízení nástavce. Díky němu lze toaletu zvýšit až o 10 cm. Tvarově jsou nástavce univerzální, proto se hodí na veškeré dostupné toalety.

S menšími rozměry vždy musíte počítat u toalet přenosných, což je přirozené: Z podstaty tento typ chemického WC vyžaduje, aby se jednalo o zařízení dostatečně kompaktní. Pokud tedy netrváte na maximální mobilitě a zároveň vás nelimituje prostor, vždy jednoduše volte větší WC.

Hmotnost a nosnost

Opět platí, že čím více mobilní by toaleta měla být, tím spíše je nutné řešit její hmotnost. S lehčím chemickým WC se vždy manipuluje snáze. V průměru se tak hmotnost pohybuje mezi 4 až 6 kg.

Nosnost je pro běžné použití u současných toalet dostačující. Obvykle to bývá od 110 do 300 kg. Toaletu zbytečně nepřetěžujeme, bude-li tak její uživatel těžší, určitě je zapotřebí vybrat si WC s vyšší nosností, abychom měli dostatečnou rezervu. Vyšší nosnost proto zároveň znamená i použití kvalitnějších materiálů.

jak vybrat přenosné wc na chatu

Dostupné příslušenství

Z dalšího příslušenství uživatelé často využívají zejména umyvadla k chemickým WC. V současné době, která klade zvýšené nároky na hygienu, využijete umyvadlo například na chatě, při pobytu v přírodě či v karavanu. Podobně jako samotné chemické WC totiž nevyžaduje napojení na vodovodní přípojku.

chemické wc s umyvadlem

Použití umyvadel je bezdotykové, ovládají se pomocí nožní pumpy. Pro komfortnější využívání WC lze také využít zásobníky na tekuté mýdlo či háček pro ručník. Umyvadlo je možné prostřednictvím odpadní hadice propojit s přenosným WC a využít tak odpadní vodu pro splachování. Zásobník čisté vody je dodáván v objemu až 19 litrů.

 

koupit chemické wc